Samsung ընկերությունն աշխատում է ձեռքի ժամացույցի տեսքով համակարգիչներ ստեղծելու վրա, հաղորդել է ընկերության՝ շարժական բաժանմունքի գործադիր փոխտնօրեն Լի Յուն Հին։ Ոչ պաշտոնական տվյալներով նմանատիպ ապրանք է մշակում նաեւ Apple ընկերությունը՝ սմարթֆոնների ու պլանշետների շուկայում Samsung-ի գլխավոր մրցակիցը։
«Մենք ժամի տեսքով ապրանք վաղուց ենք նախապատրաստում… Մենք մշակում ենք ապագային ուղղված տարբեր ապրանքներ եւ ժամերը որոշակիորեն դրանց թվում են», - Լի Յուն Հիի խոսքերն է մեջբերում Bloomberg-ը։
Apple-ը ծրագրում է թողարկել սեփական ժամ-համակարգիչները մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջ։ Նախագծում ընդգրկված 100 մարդուց կազմված թիմի աշխատանքը համակարգում է Apple-ի գլխավոր դիզայներ Ջոնաթան Իվը։
Մարմնի վրա մշտապես կրելու համար նախատեսված համակարգիչները կարող են դառնալ սմարթֆոնի գաղափարի զարգացում, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»։ Եւ Apple-ի, եւ Samsung-ի համար կարեւոր է առաջինը զբաղեցնել հեռանկարային շուկան՝ մրցակցի համար այդ խնդիրը դժվարացելու համար։

Компания Samsung работает над созданием компьютера в виде наручных часов, сообщил исполнительный вице-президент мобильного подразделения компании Ли Юн Хи. По неофициальным данным, аналогичный продукт разрабатывает также компания Apple - главный конкурент Samsung на рынке смартфонов и планшетов.
«Мы готовим продукт в формате часов уже давно… Мы разрабатываем разные продукты с прицелом на будущее и часы определенно входят в их число», - цитирует Bloomberg слова Ли Юн Хи.
Apple планирует выпустить свои часы-компьютер до конца текущего года. Работу команды из 100 человек, задействованных в проекте, курирует главный дизайнер Apple Джонатан Ив.
Компьютеры, предназначенные для постоянного ношения на теле, могут стать развитием идеи смартфонов, пишет РИА Новости. И для Apple, и для Samsung важно первой оккупировать перспективный рынок, чтобы осложнить эту задачу конкуренту.