Ադրբեջանում, կարծես, «տարածքային հավականություններից» վրդովելու նոր առիթ են գտել: Այս անգամ խոսքը ոչ թե ինչ-որ անհայտ մեկի, այլ համաշխարհային հռչակ վայելող դերասան եւ ռեժիսորի Բեն Աֆլեքի մասին է:
Ինչպես հաղորդում է Day.az-ը, Բեն Աֆլեքի օսկարակիր «Արգո գործողությունը» ֆիլմում սխալ է եղել, ֆիլմի կադրերից մեկում Իրանի քարտեզն է, որը ներառում է Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետությունը: Դա միտումնավոր է արվել, թե պատահաբար, հայտնի չէ:
Նշենք, որ հոլիվուդյան ֆիլմը պատմում է Իրանում 1979թ. Իսլամական հեղափոխության մասին, երբ Թեհրանից դուրս են բերվել ամերիկյան դեսպանատան աշխատակիցները: Գործողությունը արվել էր ֆանտաստիկ ֆիլմի նկարահանումների անվան տակ:
Ադրբեջանցիներն այժմ ստորագրություններ են հավաքում` «Warner Brothers» ընկերություն ուղարկելու համար եւ կադրը ֆիլմից կտրելու պահանջով:

В Азербайджане, похоже, нашли новый повод повозмущаться «территориальными претензиями». На этот раз речь идет о поползновениях со стороны не кого-нибудь, а всемирно известного голливудского актера и режиссера Бена Аффлека.
Как сообщает day.az, в оскароносном фильме Бена Аффлека, который в русскоязычный прокат вышел под названием «Операция «Арго», допущена ошибка, связанная с Азербайджаном. В одном из кадров фильма карта Ирана включает в себя территорию Нахичеванской Автономной Республики. Сделано это было преднамеренно или случайно, неизвестно.
Напомним, что картина основана на реальных событиях. События разворачиваются в Иране после Исламской революции 1979 года. Фильм рассказывает об операции, в ходе которой из Тегерана были вывезены сотрудники посольства США. Сама операция была обставлена как съемки фантастической кинокартины.
В связи с ошибкой агентство развернуло кампанию – читателям предлагается заполнить форму письма и отослать его в компанию «Warner Brothers», требуя вырезать кадр из фильма «Операция «Арго».