Կիպրոսի կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկն աշխատում են «Պլան Բ» այլընտրանքային առաջարկության ուղղությամբ` սնանկությունը կանխելու նպատակով: Իսկ այդ ընթացքում Նիկոսիայի բնակիչներն արդյունքների են սպասում` որոշելու, թե ինչպես  պահուստ հավաքեն: Այս մասին գրում է «The Seattle Times»-ը` վկայակոչելով Associated Press-ը:
Ավետիս Բահսեսյանը Նիկոսիայում ռեստորանի սեփականատեր է հանդիսանում արդեն երկար տարիներ: Այժմ, Կիպրոսում տիրող անորոշությունը ստիպել է նրան մտահոգվել իր բիզնեսի համար: «Ինչ էլ որ նրանք որոշել են անել, թող անեն շատ արագ, քանի որ այդ անորոշությունը վնասում է բիզնեսին: Մեր բիզնեսը վերջին մի քանի օրվա ընթացքում կրճատվել է 40 տոկոսով»,- ասել է 41-ամյա գործարարը՝ ավանդական հայկական պիցցա` լահմաջո, պատրաստելու համար խմոր հունցելով:
Բանկոմատները դեռ վճարում են կանխիկ, դեբետային ու կրեդիտային քարտերը դեռ աշխատում են, դրա համար կիպրոսցիներն իրենց առօրյայում դեռ չեն բախվում դրամական միջոցների անմիջական պակասի հետ:

Правительство и Центральный банк Кипра работают над альтернативным предложением – «планом Б» – с целью предотвратить банкротство. А тем временем жители Никосии с нетерпением ждут результата, чтобы решить, что отложить про запас. Об этом пишет «The Seattle Times» со ссылкой на Associated Press.
Аветис Бахсесян владеет армянским рестораном в Никосии уже много лет. Теперь же, в связи с неопределенностью вокруг Кипра, он беспокоится о своем бизнесе. «Что бы они ни делали, они должны сделать это быстро, потому что эта неопределенность вредит бизнесу,– сказал 41-летний бизнесмен, замешивая тесто, чтобы сделать лахмаджун, традиционную армянскую пиццу.– Наш бизнес сократился на 40 процентов в последние несколько дней».
Банкоматы пока что выдают наличные, и дебетовые и кредитные карты все еще работают, поэтому киприоты не сталкиваются с непосредственной нехваткой денежных средств в своей повседневной жизни.