YouTube-ը կարող է վճարովի դառնալ: Այս տեղեկությունն անուղղակիորեն հաստատել է Google ընկերության փոխնախագահ Ռոբերտ Քինցլը: Քինցլը լրագրողներին հայտնել է, որ գրանցման վճարովի ալիքները շատ կարեւոր են եւ կարող են լրացուցիչ եկամուտ բերել հեղինակներին: Ընկերության իրազեկ աղբյուրները չեն բացառում, որ վճարովի գրանցումը կսկսվի արդեն 2013թ. երկրորդ եռամսյակում:
Ըստ cnet.com կայքի տվյալի` արժեքը կկազմի ամսական 1 դոլարից մինչեւ 5 դոլար, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Հիշեցնենք, որ YouTube-ի լսարանը գերազանցել է մեկ միլիարդը: 2005թ. հիմնադրված ծառայությունը մի քանի տարվա ընթացքում համաշխարհային մասշտաբի վիդեոհոսթինգ է դարձել: 2006թ. ծառայությունը 1,76 միլիարդ դոլարով ձեռք էր բերել Google ընկերությունը: Այն ժամանակ վիդեոհոսթինգի լսարանը 50 միլիոն էր:

Подписка на популярный видеохостинг YouTube может стать платной. Эту информацию косвенно подтвердил вице-президент Google Роберт Кинцл. Беседуя с журналистами, Кинцл отметил, что платные каналы подписки чрезвычайно важны и могут принести дополнительный доход разработчикам и создателям контента. Информированные источники в компании не исключают, что платная подписка появится уже во втором квартале 2013 года. Цена, по данным сайта cnet.com, составит от $1 до $5 в месяц, передает ИТАР-ТАСС.
Напомним, что аудитория видеохостинга YouTube превысила миллиард пользователей. Основанный в 2005 году ресурс за несколько лет прошел путь от небольшого стартапа до видеохостинга мирового масштаба. В 2006 году за $1,76 миллиарда сервис прибрела корпорация Google. На тот момент аудитория видеохостинга насчитывала порядка 50 миллионов пользователей.