Մոսկվայում, մարտի 24-ին, 88 տարեկան հասակում, մահացել է ԽՍՀՄ գիտությունների ակադեմիայի վերջին նախագահ, ՌԳԱ ակադեմիկոս Գուրի Մարչուկը:
Գուրի Մարչուկը հաշվողական եւ կիրառական մաթեմատիկայի, այդ թվում եւ միջուկային ռեակտորների հաշվարկման մեթոդների, օվկիանոսի եւ մթնոլորտի, շրջակա միջավայրի, իմունոլոգիայի եւ բժշկության ֆիզիկական խնդիրներում մաթեմատիկական մոդելավորման ավելի քան 350 գիտական աշխատանքների հեղինակ է, հաղորդում է ՏԱՍՍ- Տելեկոմը:
Մարչուկը մասնակցել է Հայրենական Մեծ Պատերազմին, իսկ Լենինգրադի համալսարանում ուսումն ավարտել է` պատերազմից հետո: Գիտության մեջ ուղին սկսել է ԽՍՀՄ ԳԱ Երկրաֆիզիկայի ինստիտուտից, ապա աշխատել է ԽՍՀՄ Պետատոմէներգիայի Ֆիզիկո-էնրգետիկայի ինստիտուտում: Գիտական հետաքրքրությունների բնագավառներն եղել են երկաֆիզիկան, մթնոլորտի ֆիզիկան, հաշվողական մաթեմատիկան:
1962 թվականին նա դարձել է ԽՍՀՄ ԳԱ անդամ թղթակից,իսկ 1968 թվականին` ակադեմիկոս: 1980-86 թվականներին դարձել է ԽՍՀՄ նախարարների խորհրդի փոխտեղակալ, գիտության եւ տեխնիկայի գծով ԽՍՀՄ Պետական կոմիտեի նախագահ: 1986 թվականին Գուրի Մարչուկն ընտրվել է ԽՍՀՄ ԳԱ նախագահ: Այդ պաշտոնը վարել է միչեւ 1991 թվականը, երբ ԽՍՀՄ ԳԱ-ն վերափոխվել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի:

В Москве 24 марта на 88-м году жизни скончался последний президент Академии наук СССР, академик РАН Гурий Марчук.
Гурий Марчук - автор более 350 научных работ по вычислительной и прикладной математике, в том числе по методам расчёта ядерных реакторов, математическому моделированию в задачах физики атмосферы и океана, окружающей среды, в иммунологии и медицине, сообщает ТАСС-Телеком.
Марчук прошел Великую Отечественную, учебу в Ленинградском университете завершил после войны. Путь в науке начал в Геофизическом институте АН СССР, затем работал в Физико-энергетическом институте Госатомэнерго СССР. Области научных интересов - геофизика, физика атмосферы, вычислительная математика.
В 1962 году стал членом-корреспондентом, в 1968-м - академиком АН СССР. В 1980 -1986 годах - заместитель председателя совета министров СССР, председатель Государственного комитета СССР по науке и технике. В 1986 году Гурий Марчук был избран президентом Академии наук СССР. На этом посту оставался до 1991 года, когда АН СССР была преобразована в Российскую академию наук.