Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն, այսօր՝ ապրիլի 4-ին, ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Հեսսեն երկրամասի Բերգշտրասսեի նահանգապետ Մաթիաս Վիլկեսին եւ այդ երկրամասում ՀՀ պատվո հյուպատոս Բրայան Սթիվեն Ֆերային:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպմանը քննարկվել են Հեսսենի եւ Արցախի միջեւ հարաբերությունների հաստատման եւ զարգացման հետ կապված հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Արցախը շահագրգրված է Գերմանիայի եւ նրա առանձին միավորումների հետ փոխգործակցությամբ` այն արժեւորելով քաղաքական, տնտեսական եւ մարդասիրական տեսանկյուններից: Այս համատեքստում երկրի ղեկավարը ողջունել է Արցախի ուսումնական հաստատություններում գերմաներենի ուսուցմանն աջակցելու Հեսսենի երկրամասի պատրաստակամությունը` որպես համագործակցության խոստումնալից սկիզբ:

STEPANAKERT. - President of the Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan received Matthias Wilkes, the head of Germany’s Bergstrasse District State of Hessen and Seven Brian Fera, honorary consul of Armenia in Hessen.
Issues related to the establishment and development of cooperation between Karabkah and Hessen were discussed during the meeting, NKR presidential press service reported.
The President mentioned that Nagorno-Karabakh is interested in cooperation with Germany and its various administrative entities, giving appraisal of such collaboration from political, economic and humanitarian perspectives.
President Sahakyan welcomed the willingness of Hessen administration to assist teaching of German language in Karabakh.