Հայաստանի հետ սահմանակից Թուրքիայի Կարս նահանգի Պետական ջրային գործերով վարչության պետ Հայաթի Չելենքը հայտարարել է, թե Հայաստանի սահմանին՝ Արաքս գետի վրա ջրամբար է կառուցվելու։
Թուրքական «Դողան» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Հայաթի Չելենքը, կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, թե Իգդիրի Թուզլուջայի շրջանի (պատմական Կողբ-խմբ) Յուքարը Չըյրըքլը գյուղի մոտ՝ Հայաստանի հետ սահմանից 1200 մետր հեռավորության վրա ամբարտակ է կառուցվելու, որն ունենալու է 45 մետր բարձրություն։
Թուրք պաշտոնյան նշել է, թե կառուցվելիք ջրամբարն ունենալու է գյուղատնտեսական նշանակություն, քանի որ Իգդիրի դաշտավայրն ունի ջրի խնդիր։
Նշենք, որ ավելի վաղ NEWS.am-ի հետ զրույցում Արաքս գետի հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանըը մտահոգություն էր հայտնել Թուրքիայի կողմից Արաքս գետի վրա կառուցվելիք ջրամբարների կապակցությամբ։

Hayati Celenk, the Kars Province Head of the Turkish State Water Affairs General Directorate, stated that a dam will be constructed on the Arax River, near the border with Armenia.
Celenk informed that the-45 meter-high dam will be built nearby Yukari Ciyrikli village of Tuzluca city in Turkey’s Igdir Province, and 1,200 meters away from the border with Armenia, Dogan News Agency of Turkey reports.
The Turkish official also noted that the dam will be used for agricultural purposes, since the Igdir Plain has a water problem.
To note, in a recent interview with Armenian News-NEWS.am, Chairman Vladimir Movsisyan of the Presidential Committee on Lake Sevan Issues of Armenia had expressed a concern about the dams which Turkey plans to build on Arax River.