Հայաստանի հետ սահմանակից Թուրքիայի Կարս նահանգի Պետական ջրային գործերով վարչության պետ Հայաթի Չելենքը հայտարարել է, թե Հայաստանի սահմանին՝ Արաքս գետի վրա ջրամբար է կառուցվելու։
Թուրքական «Դողան» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Հայաթի Չելենքը, կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, թե Իգդիրի Թուզլուջայի շրջանի (պատմական Կողբ-խմբ) Յուքարը Չըյրըքլը գյուղի մոտ՝ Հայաստանի հետ սահմանից 1200 մետր հեռավորության վրա ամբարտակ է կառուցվելու, որն ունենալու է 45 մետր բարձրություն։
Թուրք պաշտոնյան նշել է, թե կառուցվելիք ջրամբարն ունենալու է գյուղատնտեսական նշանակություն, քանի որ Իգդիրի դաշտավայրն ունի ջրի խնդիր։
Նշենք, որ ավելի վաղ NEWS.am-ի հետ զրույցում Արաքս գետի հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանըը մտահոգություն էր հայտնել Թուրքիայի կողմից Արաքս գետի վրա կառուցվելիք ջրամբարների կապակցությամբ։

Начальник Госуправления по водным вопросам провинции Карс Хаяти Челенк заявил, что на границе с Арменией, на реке Аракс, будет построена плотина высотой в 45 м.
Как сообщает турецкое информационное агенство «Доган», на организованной пресс-конференции Х. Челенк заявил, что в районе Тузлуджа провинции Игдыр (исторический Кохб - Ред), на расстоянии в 1200 м от армянской границы будет построена плотина, высота которой составит 45 м.
Турецкий чиновник заявил, что водохранилище, для которого строится плотина, будет иметь сельскохозяйственное назначение, потому что Игдырская равнина имеет проблему воды.
Отметим, ранее в беседе с Новости Армении - NEWS.am председатель комиссии Армении по вопросам реки Аракс Владимир Мовсисян выразил озабоченность в связи со строительством плотины.