Իրանի Մեջլիսի պատգամավորները երկրի իշխանություններին առաջարկել են հանդե գալ Իրանում հանրաքվե անցկացնելու նախաձեռնությամբ, որի նպատակը Ադրբեջանի Հանրապետությունն Իրանի պետությանը միացնելն է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 6-ին, մամուլի ասուլիսում նշեց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը:
Նրա համոզմամբ՝ իրանցի պատգամավորները դա հիմնավորում են մշակութային եւ կրոնական կապերով, որոնք գոյություն ունեն իրանցիների եւ թուրքալեզու ադրբեջանցիների միջեւ: «Բացի այդ, Իրանը շատ մեծ ազդեցություն ունի հարավային Ադրբեջանի աղքատ շրջանների վրա: Հաշվի առնելով այդ հանգամանքները, իրանական կողմը հայտարարել է, որ ադրբեջանցի ժողովուրդն ուզում է միավորվել Իրանի հետ»,-ասաց իրանագետն՝ ընդգծելով, որ դա կրել է քարոզչական բնույթ:
Արմեն Իսրայելյանը նաեւ հավելեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունները չափից ավելի խիստ քաղաքականություն են վարում տեղի իսլամական ուժերի, հոգեւոր գործիչների նկատմամբ, ովքեր փորձում են նպաստել իսլամի տարածմանը, իսկ Իրանը, հակառակը, փորձում է ավելացնել իր ազդեցությունը նրանց վրա:

Депутаты Меджлиса Ирана предложили властям страны выступить с инициативой проведения референдума в Иране с целью присоединения Республики Азербайджан к иранскому государству. Об этом на пресс-конференции 6 апреля заявил иранист Армен Исраэлян.
По его убеждению, иранские депутаты обосновывают это культурными и религиозными связями, существующими между тюрко-язычными азербайджанцами и иранцами. «Кроме того, Иран имеет очень большое влияние на нищие районы южного Азербайджана. Имея в виду именно эти обстоятельства, иранской стороной было сделано заявление о том, что азербайджанский народ желает объединиться с Ираном»,- отметил иранист, подчеркнув, что, естественно, это носило агитационный характер.
Армен Исраэлян также добавил, что азербайджанские власти ведут слишком жестокую политику в отношении местных исламских сил, духовных деятелей, которые пытаются способствовать распространению ислама, а Иран, наоборот, старается увеличить свое влияние на них.