Հայաստանը բարելավել է իր տեղը Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի օրերս հրապարակած Ցանցային պատրաստվածության ինդեքսում՝ 144 երկրների շարքում զբաղեցնելով 82-րդ տեղը: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն այսօր՝ ապրիլի 13-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց, որ նախորդ տարիների համեմատ առաջընթաց կա՝ անցյալ տարի 96-րդ տեղում էինք, իսկ մի քանի տարի առաջ՝ 114-րդ:  «Այս առումով զարգացման դինամիկա կա, սակայն 82-րդ տեղը խայտառակություն է»,- ասաց Կ. Վարդանյանը:
Նրա կարծիքով՝ցածր տեղի պատճառը հիմնականում այն է, որ պետությունը, բիզնեսը եւ քաղաքացին քիչ են կիրառում ՏՏ գործիքներ, իսկ քիչ են կիրառում, որովհետեւ մրցակցային դաշտ չկա: Մեծ է նաեւ 1-2 հոգանոց ընկերությունների թիվը, ինչը սահմանափակում է նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը:
«Կառավարությունում էլ կիրառումները պակաս են, քանի որ պետական գնումների եւ մրցույթների մեխանիզմները արդյունավետ չեն»,- նշեց Կ. Վարդանյանը: Սակայն դրական միտում է այն, որ անհատները սկսել են ավելի ակտիվ կիրառել ՏՏ գործիքները:

Армения занимает позорное 82-е место в рейтинге сетевой готовности Всемирного экономического форума. Об этом заявил журналистам 13 апреля исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Армении (UITE) Карен Варданян. По сравнению с предыдущими годами, добавил он, Армения поднялась с 96-го места, а несколько лет назад и вовсе занимала 114-е. В этом отношении есть динамика развития, но 82-е место – это позор», – заявил К. Варданян.
Основная проблема, добавил он, в том, что государство, бизнес и граждане применяют мало ИТ-решений. А это, в свою очередь, объясняется отсутствием конкуренции.
«В правительстве же технологии внедряются нескорыми темпами, потому что механизмы госзакупок и тендеров непрозрачны»,- отметил К. Варданян. Однако положительным явлением, добавил он, можно назвать то, что ИТ-решения стали активнее применять индивиды.