IBM կորպորացիան պատրաստվում է վաճառել հյուսիսային բիզնեսի մի մասը: Մասնավորապես, ընկերությունը որոշել է վաճառել հյուսիսային բիզնեսը չինական Lenovo Group ընկերությանը:
Գործարքի հստակ արժեքը հայտնի չէ, բայց համաձայն  WSJ տվյալների` այն կարող է հասնել միլիարդավոր դոլարների: IBM-ը չի հրապարակել նաեւ հյուսիսային բիզնեսի եկամտի չափը, սակայն Morgan Stanley-ն հաշվել է, որ այն անցյալ տարի ընկերությանը բերել է ամբողջ հյուսիսային բիզնեսի 15,4 մլրդ դոլար եկամտի մոտ 4,9 միլիարդ դոլարը, հայտնում է Vesti.ru-ն :
Ընկերության վարած բանակցությունների մասին լուրերը հայտնվել են, երբ  IBM-ը հաղորդել է անցյալ եռամսյակում հուսահատեցնող ֆինանսական ցուցանիշների եւ սարքավորումների ահագին թույլ վաճառքի մասին:
Lenovo-ն Հոնկոնգի ֆոնդային բիրժայում արված առանձին հայտարարության մեջ ասել է, որ «հնարավոր գնման կապակցությամբ երրորդ կողմի հետ» նախնական բանակցությունների փուլում է գտնվում: Բայց ընկերությունը նշել է, որ դեռ ոչ մի պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել:

Корпорация IBM готовится расстаться с частью серверного бизнеса. В частности, компания активно обсуждает продажу серверного бизнеса на базе x86-совместимых процессоров китайской компании Lenovo Group.
Точная сумма сделки неизвестна, но согласно данным WSJ она может достигать миллиардов долларов. IBM не раскрывает и сумму доходов от серверного бизнеса, однако Morgan Stanley подсчитал, что решения на базе x86-совместимых процессоров принесли компании около $4,9 млрд из $15,4 млрд выручки всего серверного подразделения в прошлом году, передает Vesti.ru.
Новости о переговорах компании появились после того, как IBM сообщила о разочаровывающих финансовых показателях за минувший квартал и об особенно слабых продажах оборудования.
Lenovo в отдельном заявлении на Гонконгской фондовой бирже сказала, что она находится в стадии предварительных переговоров с «третьей стороной в связи с возможным приобретением». Но компания добавила, что пока не достигла никаких договоренностей.