Ապրիլի 23-ին Հայաստան է ժամանում Օրենբուրգի Մենեջմենթի պետական համալսարանի ռեկտոր Օլեգ Սվիրիդովի ղեկավարած պատվիրակությունը։ Այդ մասին գրում է «168 ժամ» թերթը։
«Նախատեսվում է, որ Սվիրիդովը պետք է Հայաստանի կառավարության հետ պայմանագիր ստորագրի իր ղեկավարած բուհի մասնաճյուղը Հայաստանում հիմնելու մասին:
Հայաստանում տարեցտարի պակասում է բուհ դիմողների քանակը, բուհերի ռեկտորները բողոքում են, որ եթե այսպես շարունակվի, ապա բուհերը պետք է կանգնեն օպտիմալացման եզրին եւ միավորվեն։ Իշխանությունները պետական բուհերին օգնելու նպատակով  խստացնում են մասնավոր բուհերի գործունեության պայմանները։ Այս պայմաններում Հայաստանում նոր ռուսական համալսարան բացելը ուղղակի անհասկանալի է։ Ավելի ճիշտ՝ հասկանալի, բայց միայն՝ ռուսների տեսակետից։ Պարզ է, որ ռուսներն ուզում են Հայաստանից Ռուսաստան մեկնողներն ունենան ռուսական չափորոշիչնեին համապատասխան կրթություն։ Մի խոսքով՝ ռուսական բուհի նպատակը լինելու է՝ աջակցել «Համերկրացիներ» ծրագրին...
Բայց հիմա անդրադառնանք մեկ այլ խնդրի, որը ոչ թե մշակութաբանական է, այլ արարողակարգային։ Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ Օլեգ Սվիրիդովի ղեկավարած պատվիրակությունը հանդիպելու է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ։ Բայց նույն աղբյուրների փոխանցմամբ, ռուսաստանցի պաշտոնյան հրաժարվել է հանդիպել ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ։ Իշխանական մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ Սվիրիդովի ղեկավարած պատվիրակությունը պատրաստ է հանդիպել ԿԳՆ որեւէ վարչության պետի հետ, բայց ոչ՝ Արմեն Աշոտյանի։ Թե ինչո՞ւ են ռուսներն այդպես որոշել, պաշտոնական բացատրություն չկա...
Այս այցը կազմակերպող որոշ պաշտոնյաներ կարծում են, որ ռուսներն ավելի լավ են տեղեկացված Հայաստանի ներիշխանական վերադասավորումներին, եւ հնարավոր է, տեղեկություն ունեն, որ Արմեն Աշոտյանը չի լինելու ապագա կառավարության կազմում, ուստի անիմաստ են համարում հանդիպել մի մարդու, ով հանդիպումից  ընդամենը 10 օր հետո դառնալու է նախկին նախարար...
Հնարավոր է նաեւ, որ ռուսական բուհի ռեկտորը խուսափում է հանդիպումից, քանի որ Աշոտյանն ընդգծված ռուսասեր չէ, եւ ժամանակ առ ժամանակ իրեն թույլ է տալիս ոչ այնքան ռուսահաճո արտահայտություններ, հանդես է գալիս եվրոպական ինտեգրման օգտին։
Բայց եթե դա այդպես է, եւ  ռուսական բուհի ռեկտորը իրեն թույլ է տալիս բոյկոտել հայ նախարարին նրա քաղաքական հայացքների համար, սա ոչ միայն արարողակարգի կոպիտ խախտում է, այլեւ վատ վարքի նշան։ Դրան ի պատասխան պետք է նրա հետ հանդիպելոց հրաժարվեին նաեւ վարչապետը եւ քաղաքապետը...»,- գրում է «168 ժամը» (Մանրամասները՝ թերթի այսօրվա համարում)։

23-го апреля в Армению прибывает делегация Оренбургского государственного университета менеджмента во главе с ректором Олегом Свиридовым, пишет газета «168жам». По сведениям издания, планируется подписание соглашения об открытии филиала вуза в Армении.
Издание пишет, что в Армении ежегодно сокращается число студентов в вузах, над вузами нависла угроза закрытия или слияния, и в этих условиях открытие нового российского университета непонятно, точнее, понятно, но только с российской точки зрения: русские хотят, чтобы отбывающие из Армении в Россию имели образование, соответствующее российским стандартам.
Однако газета обращает внимание еще на одну деталь визита, которая уже не из культурно-образовательной области, а чисто протокольная. «По нашим сведениям, делегация во главе с Олегом Свиридовым встретится с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном и мэром Еревана Тароном Маркаряном. Однако российский ректор отказался встретиться с министром образования и науки Армении Арменом Ашотяном», - пишет газета, добавляя, что Свиридов готов встретиться с главой управления министерства, но не с министром.
«Организаторы данного визита полагают, что русские лучше проинформированы в вопросах внутривластных перераспределений в Армении, и, возможно, располагают сведениями, что Армена Ашотяна в составе нового правительства не будет, поэтому считают бессмысленной встречу с человеком, который через десять дней станет уже экс-министром…
Возможно также, что ректор российского университета избегает встречи, поскольку Ашотян не является подчеркнутым русофилом, время от времени позволяет себе не очень лестные высказывания и выступает за евроинтеграцию. И если это так, и ректор российского вуза позволяет себе бойкотировать армянского министра за его политические взгляды, то это уже не только грубое нарушение протокола, но и признаки плохого тона. В ответ на это от встречи с ним должны были отказаться также премьер-министр и мэр», - пишет издание.