Արցախի Քաշաթաղի շրջանում առաջնահերթ խնդիրը բնակարանային պայմանների բարելավումն է: Այդ մասին ապրիլի 20-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արտուշ Մխիթարյանը:
Նրա խոսքով, Լեռնային Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանի վերաբնակեցումը սկսվել է 1994թ., այն ժամանակ ամեն ինչ հեշտէր: «Այսօր նոր վերաբնակիչները ավելի մեծ պահանջներ են առաջադրում, մենք պատրաստ ենք, օգտագործում ենք մեր բոլոր հնարավորությունները, որ բավարարենք նրանց պահանջմունքները»,- ասել է Մխիթարյանը` հավելելով, որ հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են. «Պարզապես, մեր առավելությունները բնակլիմայական պայմաններն են»:
Արտուշ Մխիթարյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ Քաշաթաղի շրջանի վերաբնակիչներին վարկեր են տրամադրվում, նրանք հնարավորության դեպքում ապահովվում են բնակարաններով, նաեւ շինանյութով, որ դրանք կարգի բերվեն:
Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալի խոսքով, սիրիահայերի 30 ընտանիքներ արդեն վերաբնակվել են շրջանում: «Նրանց ժամանակավոր կացարաններ են տրամադրվում, ներկայումս Բերձորում երեք բնակարան է կառուցվում, ուր առաջիկա օրերին կտեղափոխվեն սիրիահայերը, մի քանի ամսից Կովսականում պատարստ կլինի բնակելի տուն` 12 բնակարաններով, եւս 9 բնակարաններով մեկ այլ տուն այլ գյուղում»,- նշել է նա:

Первоочередная проблема в Кашатахском районе Нагорно-Карабахской республики – улучшение жилищных условий. Об этом на пресс-конференции 20 апреля заявил заместитель главы Кашатахской администрации Артуш Мхитарян.
По его словам, процесс переселения в Кашатахский район Нагорного Карабаха начался в 1994 году, тогда все было легко. «Сегодня новые переселенцы предъявляют еще больше требований, мы готовы, мы используем все наши возможности, чтобы удовлетворить их требования», - отметил Мхитарян, добавив, что возможности строго ограничены: «Просто, наши преимущества – природно-климатические условия».
Артуш Мхитарян также проинформировал, что переселенцам в Кашатахский район предоставляются кредиты, они по возможности обеспечиваются квартирами, в том числе стройматериалами, чтобы привести их в порядок.
По словам заместителя главы Кашатахской администрации, 30 сирийских армянских семей уже поселились в районе. «Им предоставляются временные обиталища, в данный момент в Бердзоре строятся три квартиры, куда в ближайшие дни переедут сирийские армянские семьи, через несколько месяцев в Ковсакане будет готов жилой дом с 12 квартирами, и жилой дом с 9 квартирами в другом селе», - отметил Мхитарян.