Արցախի Քաշաթաղի շրջանում առաջնահերթ խնդիրը բնակարանային պայմանների բարելավումն է: Այդ մասին ապրիլի 20-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արտուշ Մխիթարյանը:
Նրա խոսքով, Լեռնային Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանի վերաբնակեցումը սկսվել է 1994թ., այն ժամանակ ամեն ինչ հեշտէր: «Այսօր նոր վերաբնակիչները ավելի մեծ պահանջներ են առաջադրում, մենք պատրաստ ենք, օգտագործում ենք մեր բոլոր հնարավորությունները, որ բավարարենք նրանց պահանջմունքները»,- ասել է Մխիթարյանը` հավելելով, որ հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են. «Պարզապես, մեր առավելությունները բնակլիմայական պայմաններն են»:
Արտուշ Մխիթարյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ Քաշաթաղի շրջանի վերաբնակիչներին վարկեր են տրամադրվում, նրանք հնարավորության դեպքում ապահովվում են բնակարաններով, նաեւ շինանյութով, որ դրանք կարգի բերվեն:
Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալի խոսքով, սիրիահայերի 30 ընտանիքներ արդեն վերաբնակվել են շրջանում: «Նրանց ժամանակավոր կացարաններ են տրամադրվում, ներկայումս Բերձորում երեք բնակարան է կառուցվում, ուր առաջիկա օրերին կտեղափոխվեն սիրիահայերը, մի քանի ամսից Կովսականում պատարստ կլինի բնակելի տուն` 12 բնակարաններով, եւս 9 բնակարաններով մեկ այլ տուն այլ գյուղում»,- նշել է նա:

The primary task in Kashatagh Region of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) is the improvement of the housing conditions, Deputy Chief Artush Mkhitaryan of the Kashatagh Regional Administration said during a press conference on Saturday.
In his words, the resettlement of Kashatagh Region had begun in 1994, but everything was easy at that time.
“[But] today, the new settlers make greater demands. [But] we are ready, [and] we use all of our opportunities to meet their needs. Our advantages are the natural and climatic conditions,” Mkhitaryan said.
He also informed that thirty Armenian families from Syria have settled in NKR’s Kashatagh Region.
“They were provided with temporary accommodation. Three apartments are under construction in Berdzor, [city] where the Syrian Armenians will move in the coming days. A residential house, with twelve apartments, will be ready in several months in Kovsakan [city], [and] another house, with nine apartments, [will be ready] in another village,” Artush Mkhitaryan noted.