Հոլանդիայի ոստիկանությունը հաղորդել է Լեյդեն քաղաքի դպրոցներից մեկում կրակ բացելու սպառնալիքներ հնչեցնող հանցագործին ձերբակալելու մասին: Խոսքը վերաբերում է 20 հազարից քիչ ավելի բնակչություն ունեցող, Լեյդեն քաղաքի մերձակայքում գտնվող Ֆորսհոթեն ոչ մեծ քաղաքի բրիտանական դպրոցի նախկին աշակերտի մասին: Այդ դպրոցում սովորում են 11-18 տարեկան դեռահասներ:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին անգլալեզու 4Chan կայքում նմանատիպ հաղորդագրություն է տարածվել, որտեղ անհայտ անձնավորությունը սպառնացել է ապրիլի 22-ին դպրոցներից մեկում գնդակահարել ուսուցչին եւ «որքան հնարավոր է` շատ աշակերտների»: Հոլանդիայի իշխանությունները որոշում են ընդունել փակել բոլոր միջնակարգ դպրոցները եւ մասնագիտական ուսումանարանները:
Ինչպես գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, սկզբանական եւ մինչդպրոցական ուսումնական հաստատությունների վրա արգելքը չի ազդում, սակայն ծնողների մեծամասնությունը գերադասել է երեխաներին տանը թողնել: Բարձրագուն ուսումնական հաստատությունները գործում են նախկին կարգով:

Голландская полиция сообщила об аресте злоумышленника, угрожавшего открыть стрельбу в одной из школ Лейдена. Речь идет о бывшем ученике Британской школы в Фоорсхотене  - небольшом городке с населением чуть более 20 тыс человек, расположенном близ Лейдена. В этой школе учатся подростки от 11 до 18 лет.
Напомним, что накануне на англоязычном сайте 4Chan было размещено анонимное сообщение, в котором неизвестный 22 апреля расстрелять учителя и «как можно больше учеников» одной из школ. Голландские власти приняли решение закрыть все средние школы и профессиональные училища.
Как пишет ИТАР-ТАСС, на начальные школы и дошкольные учреждения запрет не распространяется, но большинство родителей предпочли оставить своих детей дома. Высшие учебные заведения функционируют в обычном режиме.