Ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները Վրաստանում ճնշումների չեն ենթարկվում, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին ԵԽԽՎ-ում ելույթի ընթացքում:
Նա ընդգծել է, թե վրացական պետությունը կձեռնարկի բոլոր միջոցները ազգային փոքրամասնությունների առավել ինտեգրումն ապահովելու համար: «Խնդիրը փոքրամասնությունների կողմից պետական լեզվի վատ իմացությունն է, եւ, կարծում եմ, նոր իշխանության օրոք մենք լրացուցիչ քայլեր կձեռնարկենք փոքրամասնությունների կողմից վրացերենի ուսուցման համար, ինչը թույլ կտա ազդել մեր հասարակության վրա»,- ասել է նա, հաղորդում է «Գրուզիա Online»-ը:
Իվանիշվիլին նկատել է, թե Վրաստանն իր վրա է վերցնելու տարածաշրջանային լեզուների խարտիայի վավերացման հարցը եւ ժամանակի ընթացքում դա կլինի:

Представители этнических меньшинств не подвергаются в Грузии притеснениям, заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили в ходе выступления в ПАСЕ.
Он подчеркнул, что грузинское государство предпримет все меры для обеспечения еще большей интеграции национальных меньшинств. «Проблема в плохом знании меньшинствами государственного языка и думаю, что в условиях новой власти мы предпримем дополнительные усилия по изучению грузинского языка меньшинствами, что позволит им влиться в наше общество», - сказал он, передает «Грузия Online».
Иванишвили отметил, что Грузия взяла на себя вопрос ратификации региональных языков и это обязательство со временем произойдет.