2013 թվականի առաջին եռամսյակում լրագրողների իրավունքների խախտման դեպքերը 2012թ. նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ կտրուկ աճել են: Այս մասին, այսօր` ապրիլի 23-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյան եւ ավելացրեց, որ դա արձանագրվել է նաեւ ԽԱՊԿ եռամսյակային զեկույցում:
Նրա խոսքով, դա պայմանավորված է փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրություններով: Օրինակ, երկու ֆիզիկական բռնության դեպք նախագահական ընտրությունների օրն է եղել: Իսկ տարատեսակ ճնշումների թիվը 13 է: «Սակայն համեմատած 2008թ-ի հետ լրագրողների նկատմամբ բռնությունների եւ ճնշումների թիվը շատ փոքր է: Այնինչ` 2013թ. հունվար- մարտ ամիսներին ավելացել են նաեւ դատական հայցերն ընդդեմ լրագրողները: Երեք ամիսների ընթացքում վարույթ են ընդունվել 6 դատական գործ»,- ավելացրեց Աշոտ Մելիքյանը՝ հավելելով, որ նվազել են տեղեկություններ ստանալու եւ տարածելու իրավունքի խախտումները՝ 5-ից հասնելով 3-ի:
Նա միաժամանակ համոզված է, որ վերը նշված դեպքերը շատ ավելի կլիներ, եթե լրագրողներն ավելի հետեւողական լինեին իրենց իրավունքների պաշտպանության հարցում:

В Армении в течение первого квартала 2013 года в сравнении с тем же периодом 2012 увеличилось количество случаев нарушения прав журналистов. Об этом на пресс-конференции 23 апреля заявил председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян, представляя отчет Комитета за январь-март.
По его словам, рост нарушений прав представителей СМИ обусловлен проводимыми в феврале президентскими выборами. Например, в день голосования зарегистрировано два случая физического насилия, а число различных давлений – 13. «Однако в сравнении с предыдущими президентскими выборами, проходившими в Армении в 2008 году, в ходе выборов 2013 года наблюдалось намного меньше нарушений прав представителей СМИ, в то время как за последние три месяца увеличилось количество судебных исков против журналистов. В настоящее время в суде рассматривается 6 дел», - отметил Ашот Меликян.