ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը եւ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը միացել են իրենց գործընկերներին եւ ապրիլի 24-ին մասնակցել Կապիտոլիումի բլրում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանը: Նրանք ելույթ են ունեցել եւ իրենց աջակցությունը հայտնել հայերին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պայքարում: Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Իր ելույթում Ռոբերտ մենենդեսն ընդգծել է, որ չպետք է խոսքերում երկիմաստություն լինի, երբ խոսքը վերաբերում է ցեղասպանությանը: «Այնպես որ, եկեք շատ հստակ արտահայտվենք, չկա այլ բառ, չկա էվֆեմիզմ (մեղմասացություն-խմբ), չկա որեւէ արդարացում: Այս արարողության շրջանակում մենք պետք է ամբողջությամբ պարտավորություն վերցնենք մեզ վրա՝ ճանաչել հիմնարար ճշմարտությունը: Այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915-1923 թվականներին, բացահայտ ցեղասպանություն էր, որի ճանաչումը պետք է լինի Թուրքիայի կողմից եւ մեր սեփական կառավարությունից»,-ասել է Մենենդեսը:
Էդ Ռոյսն իր հերթին նշել է, որ Օսմանյան Թուրքիայի իշխանությունները ոչ մի ջանք չեն գործադրել հայ ժողովրդի ոչնչացման իրենց մտադրությունը քողարկելու համար: «Իրադարձությունները, որոնք մենք հիշում ենք այսօր, որոնք սկսվել են 98 տարի առաջ, ցնցող ցեղասպանություն էին կամ, ինչպես ասել է Հիտլերը՝ ոչնչացում... Մի ողջ ժողովրդի ոչնչացման փորձերը, որոնց ժամանակ որպես դիտորդ ներկա է եղել ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն եւ ասել, որ դա մի ողջ ժողովրդի ոչնչացնելու փորձ է եւ նրանք, ովքեր հրամաններ են տվել, հասկացել են դա: Առանց այդ ամենը թաքցնելու, նրանք նշել են, թե իրականում ինպիսին է լինելու այդ ամենի արդյունքը»:
Նշենք, որ Կոնգրեսի հայկական խմբի կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությանը, բացի Մենենդեսից եւ Ռոյսից, ներկա են եղել եւ ելույթ են ունեցել սենատոր Շելդոն Ուայթհաուսը, Ներկայացուցիչների պալատում Դեմոկրատական խմբակցության փոխնախագահ Ջո Քրոուլին, Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում ազդեցիկ դեմոկրատ Մայքլ Էնգելը, Կոնգրեսի հայկական խմբի համանախագահներ Մայքլ Գրիմը եւ Ֆրենք Փալոունը, ինչպես նաեւ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Թոնի Քարդենասը, Դեւիդ Չիչիլինեն, Ջիմ Կոստան, Աննա Էշուն, Սքոթ Գարեթը, Ջենիս Հանը, Ռաշ Հոլթը, Լինդա Սանչեսը, Ջոն Սարբանեսը, Ադամ Շիֆը, Բրեդ Շերմանը, Ջեքի Սփիերը, Ջոն Թիրնին, Դինա Թիթասը եւ Նիքի Ցոնգասը:

The Chairmen of the Senate Foreign Relations Committee and the House Foreign Affairs Committee - the two powerful Congressional panels with oversight over U.S. foreign policy - joined with their colleagues on the evening of April 24th on Capitol Hill in rallying bipartisan support for a truthful and just resolution of the Armenian Genocide, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
In moving remarks, Chairman Menendez stressed that there should not be any verbal equivocation when dealing with genocide: "So let’s be perfectly clear, there is no other word for it; there is no euphemism; there is no avoiding it; there are no excuses. As part of this commemoration we must fully commit ourselves to acknowledging the fundamental truth that what happened from 1915-1923 was by definition a blatant act of genocide - an acknowledgement that must come from Turkey, and it must come from our own government."
Chairman Royce reviewed how Ottoman Turkish authorities made no effort, at the time of the Genocide, to hide their intent to destroy the Armenian people: “The events that we remember today, that commenced 98 years ago is not only still today – shocking – the genocide, or as Hitler said the annihilation. [. . .] An attempt to annihilate an entire race, in which the American Ambassador Henry Morgenthau was present at the time – an observer – and said that these deportations were an attempt to annihilate a race and that those who gave the orders understood it. And that far from trying to conceal it, they shared with him, what indeed would be the outcome.”