Գերմանիայի դաշնային դատախազությունը մեղադրել է չորս քաղաքացիների, որոնցից երեքը նաեւ պարսկահպատակ են, Իրանի հետ համագործակցության մեջ:
Դատախազության տվյալներով, 70-ամյա Դոլամալի Կա.-ն եւ նրա որդին` Քիանզադ Կա.-ն, 80-ամյա Համիդ Հ.-ի եւ 78-ամյա գերմանացի գործարար Ռուդոլֆ Մ.-ի հետ (ում Thuringia ընկերությունն արտադրում է ատոմային ռեակտորների համար անհրաժեշտ փականներ), կասկածվում են Իրան ատոմային ռեկատորի շինարարության համար փականներ ուղարկելու մեջ:
Ինչպես հաղորդում է Gazeta.ru-ն, վկայակոչելով Associated Press-ը, նրանց մեղադրում են, որ 2010-11 թվականներին Գերմանիայում արտադրված 92 փական եւ հնդկական 856 փական են առաքել Իրան: Գործարքի ընդհանուր ծավալը գնահատվում է մեկ միլիոն եվրո:

Федеральная прокуратура Германии обвинила четырех своих граждан, трое из которых являются также иранскими подданными, в  сотрудничестве с Ираном.
По данным прокуратуры, 70-летний Доламали Ка. и его 25-летний сын Кианзад Ка. совместно с 80-летним Хамидом Х. и 78-летним немецким бизнесменом Рудольфом М. (чья фирма Thuringia производит клапаны, необходимые для строительства ядерных реакторов) подозреваются в поставке в Иран необходимых комплектующих для строительства ядерного реактора.
Как сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на Associated Press, их обвиняют в том, что в 2010 и 2011 гг. они поставили в Иран 92 клапана германского производства и 856 клапанов, произведенных в Индии. Они подозреваются также в поставках деталей через подставные компании в других странах. Общая стоимость сделок оценивается в миллионы евро.