ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտպանական առեւտրի վերահսկողության վարչությունը Liberator ատրճանակի մշակող Կոդի Ուիլսոնից հեռացնել իր թվային մոդելն ընդհանուր մատչումից:
Ինչպես հաղորդում է Forbes-ը, Ուիլսոնը պահանջով նամակը ստացել է մայիսի 9-ին: Գերատեսչությունը պնդում է, որ նա Defcad կայքից հեռացնի CAD ձեւաչափով 9 ֆայլերը, որտեղ նշվում են Liberator ատրճանակի գծագրերը:
Նամակում նշվում է, որ քանի որ ֆայլերը կարող են քաշել արտերկրի օգտատերերը, Ուիլսոնը կարող է դառնալ զենքի չտարածման միջազգային օրենքի խախտող: Ուիլսոնը ենթարկվել է վարչության պահանջին, աղորդում է Lenta.ru-ն:
Նա, սակայն, նշել էր, թե ԱՄՆ պետքարտուղարությունը չի կարող խանգարել զենքի տարածմանը, առաջին երկու օրերին ֆայլերը ներբեռնել են ավելի քան 100 հազար անգամ, դրանք հայտնվել են նաեւ The Pirate Bay-ում եւ այլ ֆայլափոխանակիչներում, որտեղից հեռացնել ինքը չի կարող:

Управление по контролю над оборонной торговлей Госдепартамента США потребовало от Коди Уилсона, разработчика пистолета Liberator, удалить из общего доступа его цифровую модель.
Как сообщает Forbes, требование содержится в письме, которое Уилсон получил 9 мая. Ведомство настаивает, чтобы оружейник убрал со своего сайта Defcad десять файлов в формате CAD, которые содержат цифровые модели Liberator и компонентов оружия.
В письме говорится, что поскольку файлы с моделями могут загрузить пользователи из-за рубежа, Уилсон рискует стать нарушителем международного законодательства о торговле оружием. Уилсон подчинился требованию чиновников, сообщает «Лента.Ру».
Оружейник, однако, указал, что Госдеп США не в силах помешать распространению моделей Liberator. За первые два дня файлы загрузили с Defcad более ста тысяч раз; они появились на сервисе The Pirate Bay и на других файлообменниках, откуда Уилсон их убрать не в силах.
Напомним, пистолет Liberator Уилсон представил 6 мая. Оружие можно «напечатать» на 3D-принтере, поскольку все основные его компоненты изготовлены из пластика.