Ըստ նախնական տվյալների` Իրանի նախագահական ընտրություններում առաջատարը ռեֆորմատորների թեկնածու, Իրանի միջուկային ծրագրի հարցով «վեցյակի» հետ նախկին բանակցող Հասան Ռոուհանին է:
Ներկայումս հաշվվել է 826 հազար ձայն: 402 հազար ընտրողներ իրենց ձայնը տվել են Ռոուհանիին: Երկրորդ տեղում է Թեհրանի պահպանողական քաղաքապետ Մուհամադ Գալիբաֆը` 127 հազար ձայնով, հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Հիշեցնենք, որ ընտրություններին մասնակցում են վեց թեկնածուներ. Ռեֆորմատորների թեւի ներկայացուցիչ, Ազգային անվտանգության Գերագույն խորհրդի նախկին քարտուղար Հասան Ռոուհանին, չորս պահպանողականներ` նախկին արտգործնախարար Ալիաքբար Վելայաթին, Թեհրանի քաղաքապետ Մուհամադ Գալիբաֆը, «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» նախկին հրամանատար Մոհսեն Ռեզային, ԱԱԳԽ-ի քարտուղար Սայիդ Ջալիլին եւ մեկ անկախ թեկնածու` փոստի եւ հեռագրության նախկին նախարար Սեյեդ Մոհամադ Կարազին:
Շուրջ 60 հազար ընտրատեղամաս էր հունիսի 14-ին բացվել Իրանում ` Իսլամական Հանրապետության 11-րդ նախագահական ընտրությունների քվեարկության համար: Իրանի 75 միլիոն բնակիչներից ընտրություներին կարող էին մասնակել 50,5 միլիոնը: Մասնակցության մեծ տոկոսի պատճառով քվեարկության ժամանակը երեք անգամ երկարացրել են:

По предварительным данным на президентских выборах Ирана лидирует кандидат-реформатор - экс-переговорщик с «шестеркой» по ядерной программе Ирана Хассан Роухани.
В настоящее время подсчитано около 826 тыс. голосов. Более 402 тыс. избирателей проголосовали за Роухани. На втором месте консервативный мэр Тегерана Мохаммадбакер Калибаф с почти 127 тыс. голосов, сообщает «Росбалт».
Напомним, в выборах участвовали шесть кандидатов: представитель реформаторского крыла экс-секретарь Высшего совета национальной безопасности (ВСНБ) Хассан Роухани, четверо консерваторов -экс-глава МИДа Алиакбар Велаяти, мэр Тегерана Мохаммадбакер Калибаф, бывший командующий «Корпуса стражей исламской революции» Мохсен Резайи, секретарь ВСНБ Саид Джалили и один независимый кандидат, экс-министр почты и телеграфа Сейед Мохаммад Карази.
Порядка 60 тыс. избирательных участков открылись 14 июня по всему Ирану для голосования на 11-х по счету выборах президента Исламской Республики. Из 75 млн жителей Ирана принять участие в нем могли около 50,5 млн. Из-за высокой явки выборы продлевали трижды.