Իրանում նախագահական ընտրությունների ձայների 10%-ի (2,92 միլիոն) հաշվակից հետո մասնակցության հայտը կազմել է 80%:
Առաջատարն է  Իրանի Ազգային անվտանգության Գերագույն խորհրդի նախկին քարտուղար Հասան Ռոուհանին, որը հավաքել է 49,87 % (1,5 միլիոն ձայն): Թեհրանի գործող քաղաքապետ  Մուհամադ Բաղեր Գալիբաֆը հավաքել է 17% (487 հազար ձայն), Սայիդ Ջալիլին եւ Մոհսեն Ռեզային`  13% (383 հազարական ձայն), Ալի Աքբար Վելայաթին` 6% (174 հազար) եւ Սայիդ Մոհամադ Գարազին`  1% (38 հազար ձայն):
Եթե թեկնածուներից ոչ մեկը չհավաքի 50% ձայն, կանցկացվի երկրորդ փուլ, հաղորդում է vesti.ru-ն: Այն տեղի կունենա հունիսի 21-ին` առաջին փուլում ամենից հաջող հանդես եկած երկու թեկնածուների միջեւ:

Явка на выборах президента Ирана по итогам подсчета 10% (2,92 миллиона) бюллетеней составила 80%. Лидирует на выборах бывший секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Хасан Роухани - он набрал 49,87 % (1,5 миллиона) голосов. Действующий мэр Тегерана Мохаммад Багер Галибаф получил 17% (487 тысяч голосов), Саид Джалили и Мохсен Резаи - по 13% (383 тысячи голосов), Али Акбар Велаяти – 6% (174 тысячи) и Саид Мохаммад Гарази -1% (38 тысяч голосов).
В случае, если ни один из кандидатов не наберет более 50% голосов, предстоит второй тур, передает «Вести.Ру». Он пройдет 21 июня с участием двух претендентов на пост главы исполнительной власти республики, наиболее успешно выступивших в первом туре.