Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդում հոգեւոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հասան Ռոուհանին, երկրի նախագահական ընտրություններում արդեն հաղթահարել է 50 տոկոսի շեմը, հետեւաբար, երկրորդ փուլի անհրաժեշտություն չկա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը:
Նախագահական ընտրությունների նախնական տվյալներով՝ առաջին տեղում բարեփոխական Ռոուհանին է: «Ստանալով բարեփոխականների, ինչպես նաեւ նախկին նախագահներ Ռաֆսանջանիի եւ Խաթամիի աջակցությունը, Ռոուհանին, ի տարբերություն Մոհամադբաքեր Քալիբաֆի եւ Ալիաքբար Վելայաթիի, որոնք ներկայացնում են պահպանողականների թեւը, առավել ձեռնտու դիրքերում է հայտնվել»,-նշեց իրանագետը:
Նրա խոսքով՝ նախքան ընտրությունների սկիզբը, ըստ հեղինակավոր կազմակերպությունների սոցհարցումների, մեծ էր երկրորդ փուլի հավանականությունը, սակայն դատելով ներկա տվյալներից, Ռոուհանին զգալի առավելություն ունի երկրորդ տեղում գտնվող, Թեհրանի քաղաքապետ Քալիբաֆի նկատմամբ (նրանց ձայների հարաբերակցությունը՝ 6 մլն եւ 1,5 մլն):
Հիշեցնենք, որ ընտրություններին մասնակցում են վեց թեկնածուներ. Ռեֆորմատորների թեւի ներկայացուցիչ, Ազգային անվտանգության Գերագույն խորհրդի նախկին քարտուղար Հասան Ռոուհանին, չորս պահպանողականներ` նախկին արտգործնախարար Ալիաքբար Վելայաթին, Թեհրանի քաղաքապետ Մուհամադ Գալիբաֆը, «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» նախկին հրամանատար Մոհսեն Ռեզային, ԱԱԳԽ-ի քարտուղար Սայիդ Ջալիլին եւ մեկ անկախ թեկնածու` փոստի եւ հեռագրության նախկին նախարար Սեյեդ Մոհամադ Կարազին:

Представитель духовного лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности Хассан Роухани уже преодолел 50%-ый барьер на президентских выборах, соответственно, нет необходимости в проведении второго тура. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил иранист Армен Исраэлян.
По предварительным итогам президентских выборов, на первом месте находится реформатор Роухани. «Получив поддержку реформаторов, а также бывших президентов Рафсанджани и Хатами, Роухани, в отличие от Мохаммадбакера Калибафа и Алиакбара Велаяти, представляющих консерваторское крыло, оказался в более выгодной позиции»,- отметил иранист.
До начала выборов, как отметил Армен Исраэлян, согласно соцопросам влиятельных социологических центров, была большая вероятность второго тура, однако, судя по нынешним данным, Роухани имеет значительное преимущество в сравнении с действующим мэром Тегерана Калибафом (соотношение – около 6 млн. и 1-1,5 млн.).
Напомним, что 14 июня в Иране прошли президентские выборы. На пост президента претендовали шесть кандидатов: представитель реформаторского крыла экс-секретарь Высшего совета национальной безопасности (ВСНБ) Хассан Роухани, четверо консерваторов - экс-глава МИД Алиакбар Велаяти, мэр Тегерана Мохаммадбакер Калибаф, бывший командующий «Корпуса стражей исламской революции» Мохсен Резайи, секретарь ВСНБ Саид Джалили и один независимый кандидат, экс-министр почты и телеграфа Сейед Мохаммад Карази.