Իրանի հեռացող նախագահ Մահմուդ Ահմանինեժադին կանչել են քրեական դատարան՝ երկրի խորհրդարանի խոսնակ Ալի Լարիջանիի հայցի հիման վրա: Այս մասին ասվում է Իրանի կառավարության կայքում այսօր՝ հունիսի 17-ին, հրապարակված հաղորդագրության մեջ: Մեղադրանքը, որի հիման վրա նախագահին հրավիրել են դատարան, չի նշվում:
Տեղի լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ որին վկայակոչում է «Ինտեևրֆաքսը», Ահմադինեժադը դատարան պետք է ներկայանա այս տարվա նոյեմբերի 26-ին: Դատարան կանչելու պատճառ կարող է լինել նախագահի եւ խորհրդարանի խոսնակի միջեւ հարաբերությունների վատթարացումը:
Հաղորդվում է, որ երկրի կառավարության եւ խորհրդարանի միջեւ հարաբերությունները կտրուկ վատացել են Ահմադինեժադի նախագահության վերջին տարում եւ անգամ վերաճել հակամարտության: Փետրվարին Իրանի նախագահը խիստ քննադատության ենթարկեց խորհրդարանի խոսնակ Լարիջանիի ընտանիքը՝ նրան եւ նրա ընտանիքին մեղադրելով կոռուպցիայի մեջ: Ի պատասխան այդ հայտարարության, կալանավորվեց Ահմադինեժադի մտերիմ զինակից, նախկին գլխավոր դատախազ Սայեդ Մորթազին:

Уходящий президент Ирана Махмуд Ахмадинежад вызван в уголовный суд по иску спикера парламента Али Лариджани. Об этом говорится в сообщении, опубликованном в понедельник на сайте правительства страны. Обвинение, по которому его вызывают, не уточняется.
По данным местных СМИ, на которые ссылается «Интерфакс», президент должен предстать перед уголовным судом 26 ноября этого года. Причиной вызова в суд могли стать ухудшившиеся отношения президента со спикером парламента Лариджани.
Как сообщалось, отношения между правительством и парламентом страны резко испортились в последний год президентства Ахмадинежада и даже привели к противостоянию. В феврале текущего года Ахмадинежад выступил с резкой критикой семьи спикера парламента Лариджани, обвинив его и всю его семью в коррупции.
В ответ на это заявление президента в Иране был арестован близкий соратник Махмуда Ахмадинежада - бывший генеральный прокурор Тегерана Сайед Мортазави.