Իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, արդեն Իրանի նորընտիր նախագահ, Հասսան Ռոուհանին բավականին խիստ քննադատություն է հնչեցրել, հատկապես Ադրբեջանի հասցեին, հայտարարելով, որ այդ երկիրը սպառնալիք է հանդիսանում Իսլամական Հանրապետության անվտանգության տեսանկյունից: Այս մասին հունիսի 18-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
«Ռուհանին քննադատել է նաեւ Թուրքիային` կապված տարաշածրջանում առաջատար դիրքեր գրավելու չհիմնավորված հավակնությունների հետ: Հայաստանի հարցում որեւէ հայտարարություն կամ կոչ չի արվել»,-ընդգծել է փորձագետը: Ոսկանյանի համոզմամբ` հայ-իրանական հարաբերությունները պայմանավորված չեն Իրանում նախագահների փոփոխությամբ, հարաբերությունները կայուն են, անընդհատ եւ դինամիկորեն զարգանում են: «Այլ կերպ ասած` եթե հայ-իրանական հարաբերությունները ավելի չխորանան եւ չամրապնդվեն, ապա հաստատ չեն վատանա: Ամերիկա-իրանական հարաբերությունների հարաբերությունների հնարավոր կարգավորման ֆոնին էականորեն թուլացել է Ադրբեջանի դերը` որպես հակաիրանական քարոզչության պլատֆորմի, այսինքն` այդ տեսանկյունից Բաքուն կորցրել է Արեւմուտքի համար հետաքրքրությունը»,-ասել է Ոսկանյանը` հավելելով, որ դա կարող է նպաստել ադրբեջանա-իսրայելական համագործակցության խորացմանը:
Ընդհանուր առմամբ, ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունները մոտ ապագայում բարելավման հեռանկարներ չունեն: «Դա պայմանավորված է մի քանի նախապայմաններով` Բաքվում հակաիրանական տրամադրության առկայություն, Իրանի հյուսիս-արեւմտյան տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի անիմաստ հավակնությունները, Իսրայելի հետ բազմակողմանի համագործակցությունը: Էկոնոմիկայում եւս Ադրբեջանը փորձում է իրեն ներկայացնել որպես էներգակիրների շուկայի խոշոր խաղացողի, անորոշ է մնում նաեւ Կասպից ծովի կարգավիճակը»,-ընդգծել է փորձագետը: Նա նշել է, որ երկու երկրների միջեւ խնդիրներն այնքան շատ են, որ հազիվ թե որեւ նախագահ կկարողանա լուծել դրանք:

В рамках своей предвыборной агитации теперь уже новый президент Ирана Хассан Роухани озвучил довольно острую критику, особенно в адрес Азербайджана, заявив, что эта страна представляет угрозу с точки зрения безопасности Исламской Республики. Об этом на пресс-конференции 18 июня заявил иранист Вардан Восканян.
«Роухани критиковал также Турцию в связи с необоснованными претензиями на лидерство в регионе. По поводу Армении же не было никакого заявления или призыва», - отметил эксперт. По убеждению Вардана Восканяна, армяно-иранские отношения в большей степени не обусловлены сменой президентов в Иране, отношения стабильны, постоянно и динамично развиваются. «Иными словами, если армяно-иранские отношения не будут углубляться и дальше, то точно не ухудшатся. На фоне возможного урегулирования американо-иранских отношений значительно ослабится роль Азербайджана в качестве плацдарма для антииранской пропаганды, то есть с этой точки зрения Баку потеряет интерес для Запада», - сказал Восканян, добавив, что это может привести к углублению азербайджано-израильского сотрудничества.
В целом, азербайджано-иранские отношения в обозримом будущем не имеют перспектив на улучшение. «Это обусловлено несколькими обстоятельствами: наличие антииранских настроений в Баку, бессмысленные претензии Азербайджана на северо-западные территории Ирана, многостороннее сотрудничество с Израилем. Так же в экономике Азербайджан пытается показать себя в качестве крупного игрока на рынке энергоносителей, остается неопределенным и статус Каспийского моря», - отметил эксперт, подчеркнув, что спектр проблем между двумя странами настолько велик, что вряд ли какому-либо президенту удастся их решить.