Ոստիկանությունում երեկ՝ հունիսի 17-ին, որոշում է կայացվել դեռեւս 2012թ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ ներգրավել Աշոտ Սուքիասյանին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ոստիկանության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը: «Եվ քանի որ նրա գտնվելու վայրը անհայտ է, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում եւ որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը»,- ասաց նա:
Աշոտ Սուքիասյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն), 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելը` խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով) եւ 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտները օրինականացնելը):
Նշենք, որ hetq.am-ը գրել էր, որ  Կիպրոսում գրանցված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» օֆշորային ընկերության բաժնետերերն են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը եւ «ադամանդագործ» Աշոտ Սուքիասյանը: Այս ընկերությունն ուղղակի առնչություն ունի գործարար Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հետ:

Полиция Армении накануне, 17 июня, приняла решение о вовлечение в возбужденное еще в 2012 году уголовное дело предпринимателя Ашота Сукиасяна в качестве обвиняемого. Об этом корреспонденту Новости Армении - NEWS.am сообщил начальник пресс-службы Полиции Ашот Агаронян. «И поскольку неизвестно, где он находится, в его отношении объявлен розыск, в качестве меры пресечения избран арест», - отметил начальник пресс-службы.
Ашот Сукиасян обвиняется по п.1 ч.3 статьи 178 (мошенничество в особо крупных размерах), п.1 ч.2 статьи 184 (нанесение материального ущерба в особо крупных размерах), п.1 ч.3 статьи 190 (отмывание денег, полученных преступным путем).
Согласно публикации hetq.am, предприниматель является совладельцем зарегистрированной на Кипре оффшорной компании WLISPERA HOLDINGS LIMITED, другими совладельцами являются премьер-министр Тигран Саркисян и глава Араратской епархии ААЦ архиепископ Навасард Кчоян. Эта компания имеет прямое отношение к банкротству предпринимателя Пайлака Айрапетяна.