Google համացանցային ընկերության գաղտնիության քաղաքականությունը չի համապատասխանում Ֆրանսիայի օրենսդրությանը եւ պետք է վերանայվի երեք ամսվա ընթացքում: Այս մասին հայտարարել է ֆրանսիական իրավաբանական  CNIL կարգավորողը:
Հակառակ դեպքում ընկերությունը պետք է տուգանք վճարի՝ սկզբում 150 հազար եվրո, իսկ եթե դրանից հետո փոփոխություններ չհետեւեն, ապա ՝ կրկնակի, հայտնում է   BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
CNIL-ում հայտնել են, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում ընկերությանը  նմանատիպ պահանջ կներկայացնեն նաեւ Իսպանիան, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Իտալիան եւ Նիդեռլանդները:
Օգտվողների անձնական տվյալների հավաքագրման վերաբերյալ ընկերության մոտեցումն անհանգստացնում է եվրոպական կարգավորողներին: Անցյալ տարվա մարտին Google-ը որոշել էր հավաքել իր բոլոր 60 ծառայությունների, այդ թվում՝ YouTube-ի եւ  Google+ սոցցանցի  օգտվողների վերաբերյալ տեղեկություններ՝ «օգտվողի ամբողջական պատկերը» կազմելու համար:
ԵՄ-ում պահանջել էին, որպեսզի ընկերությունն օգտվողներին տեղեկացնի, թե ինչպիսի տվյալներ է նրանց մասին հավաքում եւ ինչպես է դրանք օգտագործում:

Политика конфиденциальности интернет-компании Google не соответствует французскому законодательству и должна быть пересмотрена в течение трех месяцев. Об этом заявил французский правовой регулятор CNIL.
В противном случае компании придется выплатить штраф – сначала в размере 150 тыс. евро, а если изменения не последуют и после этого, то вдвое больший, сообщает Русская служба BBC.
Как заявили в CNIL, аналогичный ультиматум интернет-гиганту в ближайшие недели выдвинут в Испании, Великобритании, Германии, Италии и Нидерландах.
Беспокойство европейских регуляторов вызывает подход компании к сбору личных данных пользователей. В марте прошлого года Google решил собирать данные о пользователях практически со всех своих 60 сервисов, включая почту Gmail, видеосервис YouTube и социальную сеть Google+, чтобы составить «более полный портрет пользователя».
В ЕС потребовали, чтобы компания информировала пользователей о том, какие именно данные о них она собирает и как их использует.