Panasonic ընկերությունը եւ Կիոտոյի համալսարանը մշակել են տեխնոլոգիա, որը թույլ կտա ավազահատիկները պատել ջրահեռացնող նյութով: Նրանց կարծիքով, դա թույլ կտա անապատներում պահպանել անձրեւաջուրը՝ նպաստելով անապատների կանաչապատմանը:
Ճապոնացիների կողմից մշակած մեքենան թույլ է տալիս ամսական 300 տոննա ավազ ջուրը վանող դարձնել, հաղորդում է Zambotimes-ը: Զարմանալի է, սակայն միջոցը բավականին էժան է, յուրաքանչյուր ընթացակարգն արժե մոտ 100 դոլար: Սպասվում է, որ 2016-ին սարքը կվաճառվի Աֆրիկայի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Կենտրանական Ասիայի երկրներում: Այս մասին հաղորդում է Russia Today-ը:
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ անապատային հողերը զբաղեցնում են երկրային ցամաքի 41 տոկոսը: Այդ տարածքներում բնակվում է գրեթե 2 մլրդ մարդ: Նրանց մեծ մասն ապրում է աղքատության պայմաններում:

Компания Panasonic и Киотский университет разработали технологию, которая позволяет покрывать крупинки песка водоотталкивающим веществом. По мнению разработчиков, это поможет удерживать дождевую воду в пустынях, способствуя тем самым их озеленению.
Машина, разработанная японцами, позволяет делать водоотталкивающим 300 тонн песка в месяц, сообщает Zambotimes. Вода не сможет быстро просачиваться сквозь обработанный песок. Способ оказался на удивление дешeвым: стоимость такой процедуры составляет $100. Ожидается, что в 2016 году аппарат станет доступным для продажи в странах Африки, Ближнего Востока и Центральной Азии. Идея создания технологии пришла случайно, при работе над разработкой водоотталкивающих поверхностей, предотвращающих прилипание крупы к стенкам рисоварки, передает Russia Today
По данным ООН, засушливые земли занимают 41% земной суши и служат средой обитания для более чем 2 млрд. человек. Почти половина людей, обитающих на засушливых территориях, живут в условиях нищеты.