Wikileaks կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը պաշտոնապես հայտարարել է Ավստրալիայի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու նպատակով Wikileaks կուսակցության ստեղծման մասին:
«Սենատում Wikileaks կուսակցության ձայներ ստանալը նշանակում է, որ այնտեղ կընդգրկվեն ավստրալացի լավագույն լրագրողները, որոնք անկախ հետազոտություններով են զբաղվում», - The Australian թերթի հետ զրույցում ասել է նա՝ հավելելով, որ Կանբերրայում անազնիվ քաղաքական գործիչները դրանից ամենաշատն են վախենում, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Ըստ Ասանժի՝Սենատի ընտրություններին Նոր Հարավային Ուելս, Վիկտորիա եւ Արեւմտյան Ավստրալիա նահանգներից կուսակցությունն ընտրություններին կներկայացնի յոթ թեկնածու: Նա հավելել է, որ կուսակցության կարեւոր արժեքներն են թափանցիկությունը, պատասխանատվությունը եւ օրենքի գերակայությունը:
Ավստրալիայի խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան սեպտեմբերի 14-ին: Երկրի վարչապետ եւ Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Կ. Ռադը կպայքարի Թոնի Էբոտի գլխավորած Լիբերալիստական կուսակցության դեմ:

Основатель сайте Wikileaks Джулиан Ассандж официально объявил о создании партии Wikileaks, чтобы принять участие в сентябрьских выборах в парламент Австралии.
«Получить места для партии Wikileaks в сенате (верхняя палата австралийского парламента  - это тоже самое, что посадить в сенат лучших австралийских журналистов, занимающихся независимыми расследованиями», - сказал он в интервью австралийской газете The Australian, добавив, что нечестные политики в Канберре боятся этого больше всего, передает «Интерфакс»
По словам Ассанджа, партия выдвинет семь кандидатов на выборы в сенат от штатов Новый Южный Уэльс, Виктория и Западная Австралия. Ключевые ценностями партии, добавил он, являются прозрачность, подотчетность и законность.
Парламентские выборы в Австралии пройдут 14 сентября. Премьер-министр страны и лидер Лейбористской партии К.Радд будет бороться против Либеральной партии во главе с Тони Эбботом.