Երեւանի ճարտարապետաշինարարական պետական համալսարանը վերածնումէ իր հովանավորությամբ գործող դպրոցների ավանդույթը: Այդ շարքում առաջինը Երեւանի թիվ 3 ավագ դպրոցն է: Դպորցի նկտամամբ շեֆությունը ստանձնել է համալսարանն ու Հայաստանի ճարտարապետության միությունը: Ինչպես NEWS.am-ին ասաց միության տնօրեն Գագիկ Գալստյանը, առաջին տարվա աշխատանքից հետո` 2011 – 2012 ուստարում, դպրոցում նկատելի աճել է ուսումը ճարտարապետական կամ շինարարական մասնագիտությամբ շարունակել ցանկացողների թիվը:
«Դպրոցի նկատմամբ շեֆությունը շարունակվում է: Իմանալով համալսարանի ղեկավարության եռանդի մասին` կարող եմ ասել, որ նրանք ձգտում են այդ փորձը տարածել մյուս դպրոցների վրա եւս: Ուրախ ենք, որ մենք նրանց օգնում ենք այս գործում»,-նշեց Գալստյանը:

Ереванский государственный архитектурно-строительный университет возрождает традиции подшефных школ. Первой в этом ряду стала Ереванская старшая школа N3. Шефство над школой взяли университет и Союз строителей Армении. Как заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am исполнительный директор Союза Гагик Галстян, после первого года работы, в 2011 – 2012 учебном году желающих продолжить учебу по архитектурной или строительной специальности в школе стало заметно больше. Дальше ситуация повторилась.
«Специалисты университета проводили в школе занятия по рисованию и черчению, попутно вводя детей в мир зодчества. Ученики получали представление о том, как строится дом и как создавать его на бумаге, а после и в жизни. Шефство над школой продолжится. Зная энергию руководства университета, могу сказать, что они стремятся распространить этот опыт и на другие школы. Рад, что мы помогаем им в этом», – отметил Галстян.