ԱՄՆ միջազգային առեւտրի հանձնաժողովը (ITC) ԱՄՆ տարածքում արգելք է դրել հարավկորեական Samsung ընկերության մի շարք արտադրանքների առք ու վաճառքի վրա: Որոշման համաձայն՝ Samsung-ը խախտել է երկու օպատենտ, որը գրանցված է նրա մրցակից ընկերության՝ ամերիկյան Apple-ի անունով, հաղորդում է РБК-ն՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ը:
Apple-ի կողմից ներկայացված հայցում ընկերությունը մեղադրել է Samsung-ին իր 6 պատենտները խախտելու մեջ: Դատարանը, սակայն, հայցը բավարարել է միայն երկու պատենտի մասով: Թե կոնկրետ որ սարքավորումների վրա է տարածվում արգելքը, դեռեւս չի նշվում: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 60 օր հետո, իսկ մինչ այդ Օբամայի վարչակազմը կարող է  չեղյալ հայտարարել այդ որոշումը, հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով Agence France-Presse-ը:
Samsung-ն ու Apple-ը աշխարհում սմարթֆոնների խոշորագույն արտադրողներն են եւ «պատենտային պատերազմ» են մղում 2010 թվականից ի վեր: 2012-ի օգոստոսին հարավկորեական ընկերությունը մեղավոր էր ճանաչվել Apple-ի 5 պատենտները խախտելու մեջ, եւ դատարանը պարտադրել էր 1,05 մլրդ դոլարի տուգանք վճարել: Հետագայում գումարի չափը կրկնակի կրճատվեց: 2013-ի հունիսին ԱՄՆ միջազգային առեւտրի հանձնաժողովը որոշել է արգելել Apple-ի մի շարք արտադրատեսակների վաճառքը (iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 3G եւ iPad 2 3G), Samsung-ի հայցի հիման վրա: Օգոստոսին ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը վետո էր դրել այդ որոշման վրա:

Комиссия США по международной торговле (ITC) наложила запрет на импорт и продажу на территории Соединенных Штатов ряда продукции южнокорейской компании Samsung. Согласно решению регулятора, южнокорейская компания нарушила два патента, зарегистрированные на ее конкурента - американского производителя Apple, сообщает РБК со ссылкой на The Wall Street Journal.
В иске, поданном Apple, компания обвинила Samsung в нарушении шести своих патентов. Суд, однако, удовлетворил требования истца лишь по двум из этих пунктов. Каких именно устройств коснется новый запрет, не уточняется. Решение вступит в силу лишь по истечении 60 дней - до этого момента администрация Барака Обамы может отменить постановление, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Agence France-Presse.
Samsung и Apple, крупнейшие производители смартфонов в мире, ведут «патентную войну» с 2010 года. В августе 2012 года южнокорейская компания была признана виновной в нарушении пяти патентов Apple, и суд обязал ее выплатить штраф в размере $1,05 миллиарда. Позже его размер был сокращен вдвое. В июне 2013г. Комиссия по международной торговле приняла решение запретить продажу ряда продукции Apple - iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 3G и iPad 2 3G, из-за обвинений Samsung в нарушении патента. В начале августа администрация президента США Барак Обама наложила вето на запрет на продажу старых моделей продукции Apple.