Թեհրանը դեմ է հանդես գալիս արեւմտյան երկրների կողմից Սիրիայում ամեն տեսակի «արկածախնդրության» եւ կոչ է անում սիրիական կոնֆլիկտի հակամարտող կողմերին դիմել երկխոսության՝ իրավիճակին քաղաքական լուծում տալու համար, հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարզիյե Աֆհամը:
«Մենք չենք ձգտում արագորեն քննադատել ստեղծված իրավիճակը: Մենք մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել ենք՝  տարածաշրջանում ամեն տեսակի արկածախնդրության դեմ հանդես կգանք, քանի որ դա ծանր հետեւանքներ կունենա, առավել եւս  երբ տարածաշրջանը պայթունավտանգ է դարձել: Եւ դա կհանգեցնի նոր ճգնաժամի»,- հայտնել է Աֆհամը՝ որպես ԱԳՆ ներկայացուցիչ պաշտոնապես նշանակվելու արարողության ավարտին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ընդ որում նա նշել է, որ սիրիական կոնֆլիկտի կողմերը պետք է երկխոսություն սկսեն՝ Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի քաղաքական կարգավորման համար:
«Սիրիական կոնֆլիկտի բոլոր կողմերը պետք է բանակցություններ սկսեն իրավիճակի քաղաքական կարգավորման համար»,- հավելել է Աֆհամը:

Тегеран выступает против каких-либо «авантюр» со стороны западных стран в Сирии и призывает противоборствующие стороны сирийского конфликта к диалогу для поиска политического решения ситуации, заявила официальный представитель МИД Ирана Марзийе Афхам.
«Мы не стремимся к тому, чтобы скоропалительно осуждать сложившуюся ситуацию. Мы неоднократно заявляли, что выступаем против каких-либо авантюр в регионе, поскольку это может привести к тяжелым последствиям, тем более, что регион достаточно взрывоопасен. И это может привести к новому кризису»,— сказала Афхам по окончании церемонии официального вступления в должность в качестве представителя МИД Ирана, пишет РИА Новости.
При этом она отметила, что стороны сирийского конфликта должны начать диалог для поиска политического урегулирования сложившейся ситуации в Сирии.
«Все стороны сирийского конфликта должны начать переговоры для политического урегулирования ситуации»,— добавила Афхам.