Փակ շուկայի մոտ «Ազատագրենք հուշարձանն օլիգարխից» նախաձեռնության սեպտեմբերի 1-ին կազմակերպած ակցիայի ժամանակ սադրիչները հարձակվել եւ ծեծի են ենթարկել անչափահասի: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Նախախորհրդարանի» քարտուղարությունը:
«Ոստիկանությունից պահանջում ենք գործել օրենքի շրջանակներում եւ ապահովել ակցիայի մասնակիցների անվտանգությունը:
Հայտնում ենք, որ մեր ակցիաները կրում են բացառապես խաղաղ բնույթ, եւ նրանք, ովքեր կդիմեն սադրանքների մեզ հետ որեւէ կապ չունեն:
Նախաձեռնության պահանջները հստակ են`
1. «Ծածկած շուկայի» սեփականատիրոջն օրենքով սահմանված կարգով ենթարկել պատասխանատվության, հարկադրել նրան հատուցելու հուշարձանին հասցված վնասը եւ վերականգնելու դրա նախկին վիճակը, ինչը ենթադրում է.
- ապօրինի շինված կառույցների ապամոնտաժում,
- հուշարձանի վերականգնում իր նախնական տեսքով:
2. Դադարեցնել հուշարձանի նկատմամբ սեփականատիրոջ օգտագործման իրավունքը եւ դրա տարածքում արգելել որեւէ տնտեսական գործունեություն` մինչեւ նշված օրենքի պահանջների կատարումն ու հուշարձանի նախկին վիճակի վերականգնումը:
3. Վերը նշված պահանջները չկատարելու դեպքում իրավական միջոցներով սեփականատիրոջը զրկել սեփականության իրավունքից:

В ходе акции протеста у Крытого рынка 1 сентября, организованной инициативой «Освободим памятник от олигарха», провокаторы напали и ударили несовершеннолетнюю девочку. Об этом сообщает секретариат «Предпарламента».
«Мы требуем у полиции действовать в рамках закона и обеспечить безопасность участников акции. Заявляем, что наши акции носят исключительно мирный характер, и те, кто прибегают к провокациям, не имеют к нам никакого отношения. Требования инициативы четкие:
1. Подвергнуть собственника Крытого рынка ответственности в рамках закона, принудить его компенсировать причиненный памятнику ущерб и восстановить его прежний вид, что подразумевает:
- демонтаж незаконных построек,
- восстановление прежнего вида здания
2. Прекратить право пользования собственника в отношении памятника и запретить на его территории экономическую деятельность до восстановления прежнего вида и выполнений требований закона.
3. В случае невыполнения вышеуказанных требований лишить собственника права собственности.
Мы будем последовательны в вопросе полноценного выполнения наших законных требований», - говорится в заявлении.