Կառավարության շենքի մոտ այսօր` սեպտեմբերի 12-ին հավաքվել էին Դալմայի այգու նախկին հողօգտագործողները, ովքեր հերթական անգամ եկել էին փոխհատուցում պահանջելու իրենցից կառավարության 2003թ. որոշմամբ խլված հողատարածքների համար:
«Այգիներն այլեւս չենք կարող փրկել, ինչը մեկ միլիոն երեւանցիների խնդիրն էր, մնում է` գոնե փոխհատուցում տան»,- NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Դալմայի այգու նախկին հողօգտագործող Ռուզաննա Ղազարյանը: Նա հիշեցրեց, որ Օրհուսի կոնվենցիայի համապատասխանության կոմիտեն մի քանի անգամ որոշումներ է ուղարկել ՀՀ կառավարությանը այն մասին, որ հողատարածքները օգտագործողներից վերցնելու, գերակա շահ ճանաչելու եւ վաճառելու որոշումը անօրինական է: Բացի դրանից, կոնվենցիայով կառավարությունը պարտավոր է ստեղծել անկախ մարմին, որը պետք է քննի Դալմայի այգու նախկին հողօգտագործողների խնդիրը: Հողօգտագործողները այս անկախ մարմնի մասին հարցում են ուղարկել բոլոր պատասխանատու մարմիններին, սակայն ոչ մի տեղից սպառիչ պատասխան չեն ստացել:
«Արդարադատության նախարարությունից էլ մեզ ասացին, թե` համբերեք, 2017-ին կունենաք արդար դատարան, նրանք ձեր հարցը կքննեն»,- ասաց տիկին Ռուզաննան` նշելով, որ որոշ բնակիչների պետությունը փոխհատուցել է հողատարաքծների գումարը, մի մասին`  մասամբ, մյուսներին էլ` ընդհանրապես չի փոխհատուցել:
Մի քանի տարի է` ինչ նախկին հողօգտագործողները ամեն հինգշաբթի գալիս են կառավարության շենքի մոտ, ուրբաթ օրերին էլ` նախագահականի մոտ: Կառավարության անդամները նրանց մշտական ներկայությանը սովորել են, նիստերից առաջ եւ հետո բողոքողներին չեն մոտենում, կամ էլ պարզապես շենքի հետեւի մուտքով են ելումուտ անում:

У здания Правительства 12 сентября вновь собрались бывшие землепользователи Далмийских садов. Активисты, каждую неделю собирающиеся у президентской резиденции, пришли к зданию Правительства потребовать компенсацию за земли, отнятые у них решением кабмина в 2003 году.
«Сады мы спасти уже не можем, пусть хотя бы дадут компенсацию», - заявила корреспонденту Новости Армении – NEWS.am бывший землепользователь садов Рузанна Казарян. Она напомнила, что Комитет соответствия Орхусской конвенции несколько раз направлял заключения Правительству Армении о том, что признание за садами преобладающего общественного интереса и их отчуждение у граждан было незаконным.
Кроме того, по конвенции Правительство обязуется создать независимую комиссию по исследованию проблемы. Запросы о комиссии землепользователи отправляли во все ответственные инстанции, но исчерпывающего ответа ниоткуда не получили. «В Минюсте нам сказали – подождите до 2017 года, тогда и получите справедливый суд», – сказала Казарян.
Бывшие садоводы уже несколько лет ходят каждый четверг к зданию Правительства, пятницу – к президентскому дворцу. Члены Правительства уже привыкли и не реагируют на их присутствие.