Իրանը պատրաստ է Արեւմուտքի հետ առանց նախապայմանների բանակցություններ վարել իր միջուկային ծրագրի շուրջ: Այդ մաիսն այսօր հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին: «Իրանը պատրաստ է Արեւմուտքի հետ բանակցություններ վարել՝ հիմնված հավասարության ու փոխադարձ հարգանքի հիման վրա»,-ԻՌՆԱ գործակալությունը ներկայացնում է երկրի նախագահի խոսքերը:
Ռոուհանին նշել է Իրանի ժողովրդի իրավունքների ճանաչման անհրաժեշտությունը, այդ թվում նար միջուկային տեխնոլոգիաների եւ ուրանի հարստացման իրավունքը, բացի այդ կոչ է արել Արեւմուտքին «չմտածել միայն սեփական շահերի մասին», հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
«Իրանական ազգը դեմ է հանդես գալիս զանգվածային ոչնչացման զենքի կիրառմանը եւ պաշտպանում է միջազգային բոլոր բանաձեւերը»,- հավելել է նախագահը:

Иран готов к переговорам с Западом по своей ядерной программе без предварительных условий. Об этом заявил сегодня президент Ирана Хасан Роухани. «Иран готов к переговорам с Западом, основанным на равенстве и взаимном уважении», - приводит слова президента страны информационное агентство ИРНА.
Роухани отметил необходимость признания прав народа Ирана, включая право на ядерные технологии и обогащение урана, а также призвал Запад «не думать только о своих интересах», передает ИТАР-ТАСС.
«Иранская нация выступает против применения оружия массового уничтожения и придерживается всех международных конвенций», - добавил президент.