Իրանի դեմ պատժամիջոցները պետք է մեղմացվեն, եթե առաջընթաց արձանագրվի իրանական միջուկային խնդրի կարգավորման հարցում: Այս մասին, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Washington Post թերթին տված հարցազրույցում:
«Պատժամիջոցները ներդրվել են Իրանի միջուկային խնդրի լուծման հարցում արդյունքների բացակայության պատճառով: Եթե այդ հարցում առաջընթաց արձանագրվի, դրան պետք է հետեւի պատժամիջոցների մեղմացում, իսկ վերջնարդյունքում նաեւ դրանց վերացումը»,-նշել է Լավրովը, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Նա նաեւ հուսադրող է համարել Իրանի իշխանությունների վերջին հայտարարությունները: «Նրանք հաստատեցին բանակցությունների անցկացման անհրաժեշտությունը եւ ցանկություն հայտնեցին առավել բաց եւ արդյունքի հասցնող նպատակաուղղված դիրքորոշում որդեգրել: Իհարկե, պայմանով, որ իրենք նույնպիսի վերաբերմունքի կարժանանան»,-ընդգծել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը:

Международные санкции, введенные против Ирана, должны быть смягчены, если будет достигнут прогресс в урегулировании иранской ядерной проблемы. Об этом заявил министра иностранных дел России Сергей Лавров в интервью газете Washington Post.
«Санкции были введены из-за отсутствия результатов в решении иранской ядерной проблемы. Если будет достигнут прогресс, за ним должно последовать ответное смягчение санкций и, в конечном итоге, их отмена», - отметил глава российской дипломатии, сообщает ИТАР-ТАСС.
Он также назвал обнадеживающими последние заявления властей Ирана. «Они подтвердили необходимость проведения переговоров и выразили желание занять более открытую и нацеленную на результат позицию. При условии, конечно, что им ответят взаимностью», - указал Лавров.