Երկրի մթնոլորտում թթվածինն առաջացել է ոչ թե 2,4 մլրդ տարի առաջ, ինչպես կարծում էին գիտնականները, այլ՝ ավելի քան 3 մլրդ տարի առաջ,  գրված է Nature ամսագրում դանիացի գիտնականների հրապարակած հոդվածում:
Ուսումնասիրողները նման եզրահանգման  են եկել  ավելի քան 3 մլրդ տարվա հողում եւ հանքաքարերում քրոմի եւ այլ մետաղների իզոտոպների բաշխվածության ուսումնասիրությունից հետո:
Գիտնականների խոսքով՝ քիմիական ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ թթվածինն առաջացել է ավելի քան 3 մլրդ տարի առաջ. Արդեն այն ժամանակ քարն ու  հողը ենթարկվել են քիմիական քայքայման, գրում է KM.RU-ն:
Նախկինում համարվում էր, որ Երկրի մթնոլորտում 2,4 մլրդ տարի առաջ թթվածնի առաջացումը կապված էր կապտականաչ ջրիմուռների առաջացման հետ: Տվյալ իրադարձությունը «թթվածնային աղետ» անվանումն էր ստացել, քանի որ մթնոլորտի բաղադրության փոփոխությունը հանգեցրել էր կյանքի անաէրեբ տեսակների զանգվածային ոչնչացման: Դանիացի գիտնականները եւս այս տեսության կողմնակիցն են, սակայն առաջարկում են վերանայել կապտականաչ ջրիմուռների առաջացման ժամանակի հարցը: Նրանց հաշվարկներով՝ դրանք ծագել են 3,3-3,4 մլրդ տարի առաջ:

Кислород появился в атмосфере Земли не 2,4 миллиарда лет назад, как считали некоторые ученые ранее, а более 3 миллиардов лет назад. Об этом говорится в статье датских ученых в журнале Nature.
Сделать такой вывод исследователям позволил проведенный анализ распределения изотопов хрома и других металлов в древних породах почвы и камней возрастом порядка 3 миллиардов лет.
По словам ученых, показатели химического выветривания указывают именно на то, что кислород появился более 3 миллиардов лет назад: уже в те времена камни и почва подвергались химическому выветриванию. Кроме того, ученые подсчитали примерное содержание кислорода в атмосфере: в те времена оно составляло как минимум 0,0003 от настоящего, сообщает KM.RU.
Ранее считалось, что появление кислорода 2,4 миллиарда лет назад в атмосфере Земли связано с возникновением сине-зеленых водорослей. Данное событие получило название «кислородная катастрофа», так как изменение состава атмосферы привело к массовой гибели анаэробных форм жизни. Датские ученые также придерживаются этой теории, но считают необходимым пересмотреть время появления сине-зеленых водорослей. По их подсчетам, они возникли 3,3-3,4 миллиарда лет назад.