Ռուս գիտնականները արձանագրել են ասուպի թռիչքը, որը Չելյաբինսկի ասուպի մեծությունն ուներ: Երկնային մարմինը Լուսնի ուղեծրից դուրս հայտնաբերվել է սեպտեմբերի 28-ին , այն շարժվում էր դեպի Երկրի եւ բավական մոտ էր մեր մոլորակին՝  մոտ 11 հազար կմ հեռավորության վրա, ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին հաղորդել է Մոսկվայի պետական համալսարանի Աստղագիտություն բաժնի պրոֆեսոր Վլադիմիր Լիպունովը:
Պրոֆեսորի խոսքով՝ ասուպը մեծությամբ նման էր Չելյաբինսկի երկնաքարին:Երկրին մոտեցող ասուպին հայտնաբերել հաջողվել է ՄՊՀ կողմից  ստեղծված ռոբոտացված «Մաստեր» համակարգի շնորհիվ: Համակարգը նախատեսված է երկրային մարմինների ոլորտում հիմնական հետազոտությունների համար, սակայն կարող է հայտնաբերել օբյեկտների, ինչպես օրինակ Չելյաբինսկի ասուպը: Գիտնականը կարծում է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել Երկրին սպառնացող վտանգի հայտնաբերման համար երկնային մարմինների համառուսաստանյան վերահսկման համակարգ: «Չելյաբինսկ ասուպ ընկավ ինչ - որ ճահճում, առանց քաղաքին հարվածելու: Իսկ պատկերացրեք, թե ինչ կլիներ, եթե այն ընկներ ատոմակայանի վրա», - ասել է Լիպունովը:

Российские ученые зафиксировали пролет рядом с Землей астероида размером с Челябинский метеорит. Небесное тело было обнаружено 28 сентября за орбитой Луны, оно двигалось по направлению к Земле и прошло достаточно близко от нашей планеты, на расстоянии около 11 тыс километров, сообщил ИТАР-ТАСС профессор астрономического отделения Московского государственного университета Владимир Липунов.
По словам профессора, размеры этого объекта были схожи с размерами Челябинского метеорита. Засечь пролет астероида мимо Земли удалось благодаря созданной в МГУ роботизированной системе «Мастер». Система предназначена для фундаментальных исследований в области космических тел, но позволяет обнаруживать и объекты, подобные Челябинскому метеориту.
Ученый считает, что необходимо создать общероссийскую систему слежения за небесными телами, потенциально представляющими угрозу для Земли. «Челябинский метеорит попал куда-то в болото, не задев город. А представьте себе, что бы было, если бы он попал в АЭС», - заявил Липунов.