Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում հոկտեմբերի 12-ին տեղի կունենա «Դագ Արգյու. գեղանկարներ հավերով» ցուցադրության բացումը:
Ցուցադրությունը ներկայացնում է ժամանակակից ամերիկացի արվեստագետ Դագ Արգյուի չորս մոնումենտալ ստեղծագործությունները, այդ թվում նրա հայտնի «Անանուն» հավերով գեղանկարը:
Դագ Արգյուն իր կտավների երկչափ հարթության սահմաններում ձգտում է պատկերել անսահմանությունը՝ ստեղծելով մեծադիր կտավներ, որոնցում սովորական օբյեկտները ներկայանում են մոնումենտալ եւ վերաիմաստավորված կերպերով՝ արտահայտելով ժամանակակից սոցիումի բազմաշերտ իրականությունը:
Ջերարդ Լ. Գաֆէսճեան հավաքածուին պատկանող «Անանուն» հավերով գեղանկարը եւ երեք հավերի դիմանկարները ներկայացնում են Դագ Արգյուի ստեղծագործական կարեւորագույն շարքերից մեկը: Բծախնդրորեն պատկերված  անհեթեթ կեցվածքներով կենդանիները իրենց գերիշխող ներկայությամբ ներքաշում են դիտողին ստեղծագործությունների լայնիմաստ ենթատեքստի մեջ:
«Մինչ Հայաստան ժամանելը, «Անանուն» հավերով գեղանկարը հանրային բուռն քննարկումների էր արժանացել Ուայզմեն արվեստի թանգարանում, երբ Ջերարդ Գաֆէսճեանը 1995 թվականին այն ցուցադրության էր հանձնել Մինեսոտայի համալսարանին: Համոզված ենք, որ Դագ Արգյուի աշխատանքները հայ հանրության համար ժամանակակից ամերիկյան արվեստի նոր միտումներ կբացահայտեն», - նշեց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
Դագ Արգյուն ծնվել է 1962 թվականին Մինեսոտա նահանգի Սենթ Փոլ քաղաքում: Նրա աշխատանքներն ընդգրկված են բազմաթիվ հանրային հավաքածուներում, այդ թվում Ուոքեր արվեստի կենտրոնում, Մինեսոտայի Ամերիկյան արվեստի թանգարանում, Մինեապոլիսի արվեստի ինստիտուտում, ինչպես նաեւ Ֆրեդերիկ Ուայզմեն արվեստի հիմնադրամում: 2009 թվականին Լոնդոնի ստեղծագործական մրցույթում Արգյուն ճանաչվել է տարվա արվեստագետ: Նա արժանացել է այնպիսի պատվավոր մրցանակների, ինչպիսին են Հռոմի մրցանակը, արվեստի ազգային անվանական կրթաթոշակը, Բուշ եւ Փոլոք-Կրասներ հիմնադրամների դրամաշնորհները: Դագ Արգյուն ներկայումս ապրում է Նյու Յորքում:

YEREVAN. – “Doug Argue: Chicken Paintings” exhibition opens at Eagle Gallery of the Cafesjian Center for the Arts on Saturday. The exhibition presents four monumental works by the renowned contemporary American artist Doug Argue, including his famous Untitled chicken painting.
Doug Argue explores “infinity in finite space” creating grandiose scale works, where ordinary objects are monumentalized and reconceptualized within the vortex of contemporary society.
The Untitled chicken painting and the three chicken portraits from the Gerard L. Cafesjian Collection comprise one of the highlights in the artist’s creative spectrum. The works impress with their overwhelming scale and meticulous execution conveying the multilayered creative vision of the artist.
“Before arriving in Armenia the Chicken Painting was a major public attraction at the Weisman Art Museum, after Gerard Cafesjian lent the work to the University of Minnesota in 1995. We are convinced that Doug Argue and his paintings will become a new revelation of American art in our society”, said Vahagn Marabyan, the Acting Executive Director of the Cafesjian Center for the Arts.
Doug Argue was born in 1962 in Saint Paul, Minnesota. His works are included in numerous public collections, including the Walker Art Center, the Minnesota Museum of American Art, the Minneapolis Institute of Arts, and the Frederick R. Weisman Art Foundation. In 2009, he was awarded with the Artist of the Year by the London Creative Competition. Argue has been the recipient of a National Endowment for the Arts Fellowship, the Prix De Rome, a Bush Foundation Fellowship, and a Pollock-Krasner Foundation Grant. Doug Argue currently resides in New York City.
The exhibition Doug Argue: Chicken Paintings will be free of charge on October 13 and will last till December 29, 2013.
The Cafesjian Center for the Arts (CCA) is dedicated to bringing the best of contemporary art to Armenia and presenting the best of Armenian culture to the world. Having celebrated its grand opening in November 2009, CCA continues to exhibit unique works of modern art, offers a wide variety of exhibitions and a diverse program of lectures, films, concerts, and numerous educational initiatives for children and adults. Annual attendance at the Cafesjian Center for the Arts exceeds 1,000,000 visitors.