Հայաստանը մուտք է գործում պակաս լիբերալ մաքսային համակարգ: Նման կարծիք NEWS.am-ին հայտնել է Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին՝ մեկնաբանելով Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հեռանկարները:
Այն հարցին, թե կտուժի արդյոք Հայաստանի առեւտուրը ԵՄ հետ, դեսպանը պատասխանել է, որ լուրջ խոչընդոտներ առայժմ չեն սպասվում: «Իհարկե, Հայաստանի մուտք գործումը համակարգող մեկ այլ ռեժիմ չի թեթեւացնի առեւտուրը, սակայն էական խոչընդոտներ ես չեմ տեսնում: Վերջերս ես խոսել եմ մի գործարարի հետ, ով պատրաստվում է ծանոթության այց կատարել Լեհաստան: Այնպես որ հետաքրքրությունը ԵՄ առեւտրի նկատմամբ դեռ պահպանվում է, մասնավորապես, Լեհաստանի հետ: Իսկ Հայաստանը շարունակում է մնալ ԱՀԿ անդամ, որը ենթադրում է մաքսային տուրքի ու առեւտրի պայմանների հայտնի կանոններ»,- նշել է դեսպանը:
Միաժամանակ, նա նշել է, Հայաստանում տուրքերի բարձրացման հնարավորություն կա, քանի որ Հայաստանում մաքսային ռեժիմը բավական լիբերալ է՝ տուրքերի երկու դրույքներով՝ 0 տոկոս ու 10 տոկոս: «Հայաստանի օրենսդրությունը բավական լիբերալ է: Խնդիրներ կան տնտեսության փորձում, սակայն ընդհանուր առմամբ բիզնես-միջավայրն այստեղ լիբերալ է: Միեւնույն ժամանակ Մաքսային Միության անդամ երկրներում, օրինակ, Բելոռուսում, տնտեսությունը պակաս լիբերալ է: Ինչպիսի՞ն կլինի ՄՄ երկրների ընդհանուր վիճակը: Այս հարցին առայժմ դժվար է պատասխանել, քանի դեռ չենք տեսել արտաքին առեւտրի վերաբերյալ միության նորմատիվ ակտերը»,- նշել է Լեհաստանի դեսպանը:
Հիշեցնենք, որ Մաքսային Միությանը անդամակցելու մտադրության մասին սեպտեմբերի 3-ին հայտարարել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո:

Армения входит в менее либеральную таможенную систему. Такое мнение выразил в беседе корреспондентом Новости Армении – NEWS.am посол Польши в Армении Здзислав Рачиньски, комментируя перспективы вступления Армении в Единый таможенный союз.
На вопрос, не проиграет ли торговля Армении с ЕС, посол ответил, что серьезных препятствий пока не ожидается. «Конечно, вступление Армении в другой регуляторный режим не облегчит торговлю, но ощутимых препятствий я тоже не предвижу. Недавно я беседовал с одним бизнесменом, который собирается в Польшу с ознакомительной поездкой. Так что интерес к торговле с ЕС, и в частности с Польшей, сохраняется. А Армения была и останется членом ВТО, что подразумевает известные правила таможенных пошлин и условий торговли»,– отметил посол.
В то же время, заметил он, резерв для повышения пошлин в Армении есть, так как таможенный режим в Армении довольно либеральный, с двумя ставками пошлин в 0 и 10%. «Законодательство в Армении очень либеральное. Проблемы есть в практике хозяйствования, но в целом бизнес-атмосфера здесь либеральна. В то же время у стран Таможенного союза, например Беларуси, экономика менее либеральная. К какому общему знаменателю придут страны ТС? На этот вопрос пока ответить трудно, пока мы не увидим свода нормативных актов Союза по внешней торговле», – отметил посол Польши.
Напомним, заявление о намерении Армении присоединиться к Единому таможенному союзу озвучил 3 сентября президент Армении Серж Саргсян после встречи с президентом России Владимиром Путиным в Москве.