HSBC Armenia բանկի ինտերնետ բանկինգի ծառայության օգտագործումը կազմում է 20 տոկոս։ Այս մասին NEWS.am- Ինովացիայի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասաց HSBC Armenia բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը։ Ըստ նրա՝ Հայաստանում ինտերնետ բանկինգի ծառայությունների իրականացմանը խոչընդոտում է կանխիկի վրա հիմնված տնտեսությունը։
«Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ ինտերնետ բանկինգը ավելի տարածված է կանանց շրջանում, քան՝ տղամարդկանց»,- ասաց Քլիֆորդը՝ ավելացնելով, որ ցանցի միջոցով Հայաստանում ինտերնետ բանկինգի ծառայություններից օգտվող կանայք կազմում են 23%, իսկ տղամարդիկ՝ 19%:
Ըստ նրա՝ հաճախորդները կարող են ինտերնետով բոլոր գործողությունները կատարել, բացի կանխիկի ստացումից, բայց միեւնույնն է, Հայաստանում նրանք նախընտրում են բանկերի մասնաճյուղեր այցելել։ «Այժմ մենք ցանկանում ենք ավելի հեշտացնել կոնկրետ որոշակի բանկային պրոդուկտների դիմելու գործընթացը, օրինակ՝ կրեդիտ քարտի համար հաճախորդը հնարավորություն կունենա դիմել օնլայն ռեժիմում»,- ասաց Քլիֆորդը։
Ըստ HSBC Armenia բանկի տնօրենի՝ իրենք ծրագրում են մինչեւ տարեվերջ ինտերնետային բանկային ծառայությունների հաճախորդների թիվը հասցնել 10 հազարի։
«Բանկի համար ավելի կարեւոր է ինտերնետային բանկինգի բաժանորդների ակտիվությունը, քանի որ բացառված չէ, որ նրանք գրանցվեն, բայց չօգտագործեն ինտերնետ բանկինգի հնարավորությունները»,- նշեց նա՝ նկատելով, որ պատճառներից մեկը հնարավոր է հայաստանյան հաճախորդների ցածր իրազեկվածության մակարդակը լինի։

Услуги интернет-банкинга банка HSBC- Armenia используются всего на 20 %. Об этом корреспонденту Новости Армении — NEWS.am – Инновации сообщила генеральный директор HSBC- Armenia Астрид Клифорд. По ее словам, продажа услуг осложняется тем, что экономика страны основана на наличных расчетах.
«Исследования показали, что женщины пользуются интернет-банкингом чаще мужчин, — сказала Клифорд. – Возможностями интернет-банкинга в Армении пользуются 23% женщин и 19% мужчин».
По словам гендиректора банка, клиенты через интернет могут осуществлять все операции, кроме получения наличности, и, тем не менее, они предпочитают посещать отделения банка. «Сейчас мы хотим облегчить доступ к конкретным банковским продуктам. К примеру, чтобы за кредитной картой клиент мог обращаться в режиме on-line», — сказала Клифорд.
Астрид Клифорд сообщила также, что они планируют до конца года довести число посетителей банковских интернет-услуг до 10 000 человек.
«Для банка важнее активность абонентов интернет-банкинга, поскольку не исключено, что они зарегистрируются, но не станут пользоваться возможностями этих услуг», — сказала она, добавив, что одной из вероятных причин может быть низкий уровень осведомленности армянских клиентов.