ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերրին նոյեմբերի 8-ին չնախատեսված այցով կմեկնի Ժնեւ` Իրանի արտգործնախարար Ջավադ Զարիֆի հետ հանդիպելու նպատակով, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով Քերրիին ուղեկցող ամերիկացի դիվանագետներին:
Նոյեմբերի 7-ին Քերրին Հորդանանում է եղել, իսկ նոյեմբերի 8-ին  մտադիր է նախ այցելել Իսրայել՝ վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հետ հանդիպելու, իսկ արդեն դրանից հետո կուղեւորվի Շվեյցարիա:
Ժնեւում ընթանում է  Իրանի հետ «վեցյակի» բանակցությունների հերթական փուլը, այնտեղ Քերրին կհասնի օրվա երկրորդ կեսին:
Քերրին մեկնում է` «փորձելով մեղմացնել տարաձայնությունները» իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ, որոնք կան  բանակցությունների մասնակիցների միջեւ, լրագրողներին հայտնել  է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:
Ըստ նրա` պետքարտուղարը Ժնեւ է մեկնում արտաքին գործերի եւ քաղաքականության հարցերով ԵՄ-ի գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի հրավերով: Այսօր առավոտյան Էշթոնը հանդիպում է անցկացնելու «վեցյակի» անդամների հետ, իսկ այնուհետեւ կհանդիպի Զարիֆին:
Ըստ փորձագետների` Քերրիի անսպասելի այցը կարող է նշանակել, որ կողմերը որոշակի պայմանավորվածության են հասել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ:

Госсекретарь США Джон Керри посетит 8 ноября с незапланированным визитом Женеву, чтобы встретиться там с главой МИДа Ирана Джавадом Зарифом, сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на американских дипломатов, сопровождающих своего шефа в поездке по Ближнему Востоку.
7 ноября, Керри побывал в Иордании, а 8 ноября он намерен сначала посетить Израиль, чтобы встретиться там с премьер-министром Биньямином Нетаньяху, и уже после этого отправиться в Швейцарию. Его прибытие в Женеву, где проходит очередной раунд переговоров «шестерки» с Ираном, ожидается во второй половине дня.
Глава американской дипломатии поедет «в попытке уменьшить разногласия» по иранской ядерной программе, остающиеся между участниками переговоров, заявил журналистам представитель Госдепартамента США. По его словам, госсекретарь едет в Женеву по приглашению верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон. Сегодня утром она проведет координационное совещание с членами «шестерки», а затем встретится с Зарифом.
По мнению экспертов, неожиданный визит Керри может означать, что стороны приблизились к заключению некоторой договоренности по поводу иранской ядерной программы.