Գլոբալ ցանցում հայատառ էլեկտրոնային բովանդակությունը ավելացնելու ռազմավարության անհրաժեշտություն կա, սակայն այս հարցով ոչ մի կառույց Հայաստանում նպատակաուղղված չի աշխատում։ Այս մասին NEWS.am- Ինովացիայի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասաց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմնադրամի տնօրեն Գարեգին Չուգասզյանը՝ ավելացնելով, որ ինտերնետում հայատառ բովանդակության ծավալի ավելացումը մշակութային անվտանգության հետ կապված հարց է, քանի որ արդեն 10 տարուց ավելի է, որ համաշխարհային ցանցը տեղեկատվության հիմնական միջոցն է դարձել մարդկանց համար։ Ըստ նրա՝ ինտերնետում հայատառ տեղեկատվության պակասը չի կարելի պատճառաբանել միայն այն հանգամանքով, որ աշխարհում ապրող հայալեզու մարդիկ են քիչ։
«Հայատառ գրականությամբ հետաքրքրվողների հիմնական մասը բնականաբար հայախոս մարդիկ են, ովքեր ռուսախոսների կամ անգլախոսների համեմատ փոքրաթիվ են, սակայն միայն այդ չափանիշով չի կարելի առաջնորդվել։ 1,3 մլն բնակչություն ունեցող Էստոնիան հսկայական ջանք է գործադրում, որպեսզի էստոներենի ծավալը ինտերնետում անընդհատ աճի»,- ասաց Չուգասզյանը՝ ավելացնելով, ինտերնետը ազգերի համար դարձել է մշակույթի պահպանման կարեւորագույն միջոցներից, որի գիտակցումը դեռ Հայաստանում չկա։
NEWS.am-ի թղթակիցը Google-ի որոնման միջոցով պարզապես փնտրել է, թե հայ ամենահայտնի բանաստեղծներից Եղիշե Չարենցի ստեղծագործություններից հայատառ ինչ գրականություն է հասանելի։ Որոնման արդյունքում առաջին տեղում էր Վիկիպեդիայի հոդվածը, հաջորդիվ անգլերեն հոդված Չարենցի վերաբերյալ, իսկ երրորդ տեղում gayarmenia.blogspot.com կայքն էր, որտեղ հայատառ ներկայացված են Չարենցի համասեռամոլական բնույթի բանաստեղծությունները։
Մնում է միայն հուսալ, որ Մշակույթի նախարարությունը, բյուջեից ստացված գումարները կսկի ավելի նպատակային օգտագործել, եւ հայ գրողների մասին եւ նրանց ստեղծագործություններով բեռնված կայքեր կսկսի բացել։
Նշենք, որ եթե հայ աստղերի մասնակցությամբ մեկ համերգ պակաս կազմակերպվի, ապա այդ գումարը կբավականացնի նմանատիպ մի քանի կայքերի գործարկման համար։

Несмотря на необходимость увеличения армяноязычного содержания в интернете, ни одна организация в Армении целенаправленно в этом направлении не работает. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am — Инновации сказал директор фонда Информационных технологий Гарегин Чугасзян, добавив, что увеличение объема армяноязычного содержания в Интернете является вопросом, связанным с безопасностью, так как уже более 10 лет , как всемирная сеть стала основным источником информации для человечества. По его мнению, недостаток армяноязычной информации в Интернете нельзя объяснять только тем обстоятельством, что армяноязычных людей в мире мало.
«Основной частью интересующихся армяноязычной литературой естественно являются говорящие на армянском языке люди, которые, по сравнению с русскоязычными или англоязычными, малочисленны, но нельзя руководствоваться только этим критерием. Имеющая население в 1,3 миллиона человек Эстония прилагает серьезные усилия, чтобы объем эстонского в Интернете постоянно рос»,- сказал Чугасзян, добавив: «Интернет для наций стал одним из основных средств сохранения культуры, осознания чего в Армении пока нет.»
Корреспондент Новости Армении — NEWS.am — Инновации с помощью поисковой системы Google для примера попытался найти, что доступно на армянском языке из произведений самого известного из армянских поэтов — Егише Чаренца. В результатах поиска на первом месте оказалась статья из Википедии, следующей была статья на английском о Чаренце, а на третьем месте был сайт gayarmenia.blogspot.com , где на армянском языке были представлены стихи Чаренца гомосексуального характера.
Остается только надеяться, что министерство культуры начнет более целенаправленно использовать полученные из бюджета суммы и начнет открывать сайты об армянских писателях и их произведениях.
Отметим, что если организовать на один концерт меньше с участием армянских звезд, то сэкономленной суммы будет достаточно для задействования нескольких подобных сайтов.