1915թ.-ի դեկտեմբերի 7-ին Կոստանդնուպոլսում Գերմանիայի դեսպան կոմս Վոլֆ-Մետերնիխը կայսերական կանցլեր Թեոբալդ ֆոն Բեթման-Հոլվեգին ուղղված նամակում գրում է. «Հայերի հետապնդման շուրջ մեր դժգոհությունը պետք է հստակ արտահայտվի տպագիր մամուլում, պետք է վերջ դնել թուրքերի հանդեպ մեր սիրահարվածությանը»: Կանցլերը պատասխանել է. «Պատերազմի ընթացքում դաշնակցի առաջարկովող հրապարակային նկատողությունը կդառնա նախադեպը չունեցող գործողություն: Մեր միակ նպատակն է Թուրքիային պահել մեր կողքին մինչեւ պատերազմի ավարտը՝ անկախ նրանից, հայերը կմեռնեն դրա հետեւանքով, թե՝ ոչ»:
Ինչպես գրում է «Asbarez»-ը, Տորոնտոյում Զորյանի ինստիտուտը հայտարարել է «Հայերի ցեղասպանությունը. վկայություններ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության արխիվներից. 1915-1916թթ.» գրքի անգլալեզու տարբերակի հրատարակության մասին, որը նախկինում կազմել ու խմբագրել է Վոլֆգանգ Հուստը: Գրքում առկա են հարյուրավոր հեռագրեր, նամակներ ու հաշվետվություններ, որոնք գերմանացի պաշտոնյաներն Օսմանյան կայսրությունից ուղարկել է Բեռլին, որոնցում առկա են ցնցող մանրամասներ Հայոց ցեղասպանության իրականացման մասին:  Այդ փաստաթղթերը վկայում են երիտթուրքերի միանշանակ ցանկության մասին ցեղասպանություն գործել եւ գերմանական կառավարության պաշտոնական լուռ համաձայնության ու մասնակցության մասին:

Посол Германии в Константинополе, граф Пауль Вольф-Меттерних, написал императорскому канцлеру Теобальду фон Бетман-Гольвегу в Берлине 7 декабря 1915 года: «Наше недовольство преследованием армян должно быть ясно выражено в нашей печати, и следует положить конец нашей влюбленности в турок». Канцлер же ответил: «Предлагаемое публичное порицание союзника в ходе войны было бы актом, который не имеет аналогов в истории. Наша единственная цель состоит в том, чтобы удержать Турцию на нашей стороне до конца войны, независимо от того, погибнут от этого армяне или нет».
Как пишет «Asbarez», Институт Зоряна в Торонто объявил о публикации долгожданного английского издания вышедшей ранее в свет на немецком языке книги «Геноцид армян: свидетельства из архивов Министерства иностранных дел Германии, 1915–1916», которую составил и отредактировал Вольфганг Густ. Книга содержит сотни телеграмм, писем и отчетов, отправленных немецкими консульскими чиновниками из Османской империи в Министерство иностранных дел в Берлине, в которых в шокирующих подробностях описывается, как осуществлялся Геноцид армян. Эти документы недвусмысленно свидетельствуют о намерении младотурок совершить геноцид и об официальном молчаливом согласии и соучастии немецкого правительства.