ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման եւ ՉԺՀ նախագահ Հու Ցզինթաոն պայմանավորվել են ուժգնացնել ճնշումը Իրանի վրա՝ հարկադրելու դադարեցնել իր ատոմային ծրագիրը:
Ինչպես ապրիլի 12-ին կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի Ասիայի հարցերով տնօրեն Ջեֆֆ Բեյդերը, Չինաստանը կիսում է ԱՄՆ անհանգստությունը իրանական ատոմային ծարգրի կապակցությամբ եւ աջակցում է միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմին:
Հանդիպման ընթացքում, նրա խոսքով, նախագահներն ընդգծել են միացյալ դիրքորոշումը, ըստ որի՝ Իրանը պետք է կատարի միջազգային պարտավորությունները, հաղորդում է AP-ն:
Օբաման եւ Հու Ցզինթաոն պայմանավորվել են հրահանգել «վեցնյակի» կազմում աշխատող պատվիրակություններին՝ հասնելու պատժամիջոցների բանաձեւի ընդունմանը:
«Բանաձեւը Իրանին, որը հակառակ է գնում միջազգային պարտավորոթյուններին, հստակ կհասկացնի ատոմային ծրագրի շարունակման գինը»,- ասել է Խորհրդի ներկայացուցիչը:

U.S. President Barack Obama and Leader of People’s Republic of China Hu Jintao of China agreed to work on potential sanctions to make clear to Iran the cost of continued nuclear program, AP reports.
“China shares U.S. concern over Iran’s nuke program and overall goal of preservation of the non-proliferation regime,” U.S. NSC Senior Director for Asian Affairs Jeff Bader stated at an April 12 briefing.
In the course of the meeting Obama and Hu Jintao emphasized their agreement that Iran must meet international nuclear non-proliferation obligations, Bader said.
The two Presidents agreed to give instructions to their delegations to work on a resolution on sanctions with the P5-plus-1 . “The resolution will make clear to Iran the costs of pursuing a nuclear program that violates international obligations and responsibilities,” Bader Said.