2013թ. Ռուսաստան է մեկնել Հայաստանի 670 հազար քաղաքացի, ինչը 20%-ով ավելի է 2012 թվականի ցուցանիշից (540 հազար մարդ): Այս մասին հայտնել է ՌԴ դեսպանատան միգրացիոն քաղաքականության հարցերով աշխատակից Սվետլանա Ստեպանովան:
Ըստ նրա՝ պաշտոնապես աշխատանքային գործունեություն ծավալող ՀՀ քաղաքացիների թիվը 2013թ. կազմել է 130 հազար (թույլտվությամբ կամ պատենտով աշխատող անձանց), ինչը 4%-ով գերազանցում է 23012թ. ցուցանիշը: 2013թ. ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ-ում ձեւակերպել են աշխատանքային 37,2 հազար թույլտվություն եւ 92,5 հազար պատենտ:
Դեսպանատան ներկայացուցիչը նշեց, որ 2013թ. մերժվել է 23,4 հազար ՀՀ քաղաքացիների մուտքը Ռուսաստան: Փետրվարի 10-ի դրությամբ՝ եւս ութ հազարի: Այդկերպ, մերժում ստացածների ընդհանուր թիվը կազմել է 31,5 հազար:
ԱՊՀ երկրների մասշտաբով 2013թ. մուտքն արգելվել է 422 քաղաքացիների համար: Այս պահին մուտքի արգելք է գործում 573 հազար օտարերկրացիների համար: «Մուտքի փակման գործընթացը ավտոմատ է կատարվում: Բազան մշտապես նորացվում է», - նշել է զրուցակիցը:
Նրա խոսքով՝ ավտոմատ համակարգը բացառում է կոռուպցիոն ռիսկերը: Ինչ վերաբերում է հնարավոր խափանումներին, ապա դրանք չի կարելի իսպառ բացառել: Օրինակ, եղել են դեպքեր, երբ մուտք փակվել է միանման տվյալներով երկու անձանց համար՝ համընկել են անունը, ազգանունը եւ այլն:
Սվետլանա Ստեպանովան նաեւ նշել է ռիսկային խմբի առկայությունը: ՀՀ քաղաքացիների համար այն կազմում է 170 հազար մարդ. «Դրանք այն քաղաքացիներն են, որոնք Ռուսաստան գնալով խախտել են մնալու ժամկետները, աշխատանքային թույլտվություն չեն ձեւակերպել ե շարունակում են մնալ Ռուսաստանում: Մեկը ապօրինի աշխատում է, մյուսը պարզապես բնակվում, բայց նրանք բոլորը բազայում են: Սահմանը հատելու դեպքում նրանց մուտքը Ռուսաստան ավտոմատ կարգելվի»:

В 2013 г в Россию въехали 670 тысяч граждан Армении. Это на 20% больше, чем за 2012 – 540 тысяч. Об этом сообщила сотрудник посольства по вопросам миграционной политики Светлана Степанова.
Как отметила представитель посольства, по итогам 2013 г количество граждан РА, официально осуществляющих трудовую деятельность, составило почти 130 тысяч (лица, которые работали с разрешениями и патентами), что на 4% больше, чем в 2012 г. В 2013 г гражданами Армении в РФ оформлено 37,2 тысяч разрешений на работу и 92,5 тысячи патентов.
По словам Светланы Степановой, в 2013 г был закрыл въезд в РФ для 23,4 тысячи граждан Армении. По состоянию на 10 февраля, еще 8 тыс. В целом это составило 31,5 тысяч граждан, для которых закрыт въезд в РФ. По странам СНГ в 2013 г был закрыт въезд для 422 тысяч граждан. На данный момент закрыт въезд для 573 тысяч иностранцев. «Процесс закрытия въезда осуществляется автоматически. База постоянно обновляется», - отметила представитель посольства. По ее словам, автоматическая система исключает коррупционные риски. Что касается возможных сбоев, то их полностью исключать нельзя. Так, был случай, когда база закрыла съезд для двоих человек с одинаковыми данными – совпали имя, фамилия и так далее.
Светлана Степанова также отметила наличие группы риска. Для граждан РА это порядка 170 тысяч человек: «Это граждане, которые въехали в Россию, просрочили сроки пребывания. Не выехали, не оформили разрешение на работу и остаются в России. Кто-то нелегально работает, кто-то просто живет – но все они в базе. При пересечения границы им автоматически закроют въезд в Россию».