Թուրքիայում մոտեցող ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ հերթական հայ կինն է ներկայացվել քաղաքապետի թեկնածու։
Թուրքիայում նոր կազմավորված «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցությունը Հաթայ նահանգի Սամանադաղի քաղաքապետի թեկնածու է առաջադրել ազգությամբ հայ Լոռա Բայթարին (Չափար)։
Լոռա Բայթարը 2013-ին ամուսնացել էր Թուրքիայի միակ հայկական գյուղի՝ Վագըֆի (Վաքըֆլը) Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու խորհրդի նախագահ Ջեմ Չափարի հետ։
Մինչ այս, HDP-ն Ստամբուլի Բաքըրքյոյի քաղաքապետի թեկնածու էր առաջադրել Նվարդ Բաքըրջըօղլուին։
HDP-ն իր թեկնածուներին ներկայացնում է համանախագահության սկզբունքով, այսինքն, մեկ տղամարդ եւ մեկ կին։ Պաշտոնապես ընտրվում է մեկը, սակայն ընտրվելու պարագայում կառավարումն իրականացվելու է համանախագահության սկզբունքով։

Another Armenian woman is nominated mayoral candidate in the run-up to the forthcoming local government elections in Turkey.
Newly founded Peoples’ Democratic Party (HDP) nominated Lora Baytar Capar as mayoral candidate for Samandag Municipality in Hatay Province.
In 2013, Lora Baytar married Cem Capar, who is chairman of the board of the Armenian church in Vakif (Vakifli), which is Turkey’s sole Armenian-populated village.
As reported earlier, HDP had nominated Armenian woman Nivart Bakircioglu as mayoral candidate for Bakirkoy Municipality of Metropolitan Istanbul.