ՀՀ Վերաքննիչ դատարանը 5 քաղաքացիների՝ էլեկտրաէներգիայի եւ գազի վերաքննիչ բողոքները փետրվարի 17-ին ընդունել է վարույթ եւ կքննի գրավոր ընթացակարգով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Անի Կաղինյանը, ով Անդրեաս Ղուկասյանի, Լուսինե Հովսեփյանի, Վահե Գեւորգյանի եւ Նանե Մինասյանի հետ պահանջում էր, որ գազի եւ էլեկտրաէներգիայի «ապօրինի» թանկացման դեմ հայցն ընթանա հրապարակային նիստերով, իսկ ստորագրած քաղաքացիները հանդես գան որպես 3-րդ կողմ:
«17 հազար ստորագրություն էինք ներկայացրել, որ բանավոր ընթացակարգով ընթանա գործի քննությունը, սակայն Վերաքննիչ դատարանը, առաջնորդվելով իր տաբուներից, որոշեց, որ գրավոր է լինելու: Նույն մերժելն է էլի, որովհետեւ կողմերով իրար երբեք չենք հանդիպելու, իրար գրավոր հարցեր ենք ուղարկելու»,- ասաց Անի Կաղինյանը:
Նշենք, որ անցած տարվա նոյեմբերից «Կանխենք գազի թանկացումը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը ստորագրահավաք էր կազմակերպել Ազատության հրապարակում, որի արդյունքում հավաքվել էր ավելի քան 17 հազար ստորագրություն: Դեկտեմբերին խումբը նախ դիմել էր ՀՀ Վարչական դատարան, սակայն մերժում ստանալուց հետո հունվարի 17-ին դիմել Վերաքննիչ դատարան:
«Դատական համակարգից ոչ մի տեսակի հույսեր չունեմ, բայց քանի որ սահմանադրական պետություն ենք, պետք է առաջնորդվենք օրենքներով: Համոզված եմ, որ այս դատարանն էլ մեզ կմերժի, իսկ իշխանություններն ամեն ինչ անում, որ մարդիկ պայքարի դուրս չգան»,- ասաց քաղաքացիական ակտիվիստը:
Վերաքննիչ դատարանը դատական նիստի օր դեռ չի նշանակել, սակայն արդեն հայտնի են դատավորների անունները, որոնք գործը քննելու են. Արա Բաբայան, Աշոտ Աբովյան, Աշոտ Սարգսյան, Արթուր Առաքելյան, Գալուստ Ղարիբյան:

17 февраля Апелляционный суд Армении принял жалобы 5 граждан республики по электроэнергии и газу и рассмотрит их в письменном порядке. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщила Ани Кагинян, которая вместе с Андриасом Гукасяном (экс-кандидат в президенты), Лусине Овсепян, Ваге Геворкяном и Нане Минасян потребовала, чтобы иск против незаконного (по их утверждению) подорожания газа обсуждался на открытых заседаниях суда, а поставившие подписи граждане – вовлечены в качестве третьей стороны.
«Мы представили 17 тысяч подписей о том, чтобы разбирательство шло устно. Но Апелляционный суд, руководствуясь своим табу, решил, что рассмотрение будет письменным. Все равно, что отказали – ведь мы, как стороны дела, не встретимся друг с другом – только письменно будем направлять друг другу вопросы», - отметила Ани Кагинян, добавив, что от судебной системы ничего не ждет, просто, «поскольку мы конституционное государство, значит должны руководствоваться законами».
Напомним, что в ноябре 2013 года гражданская инициатива «Остановим подорожание газа» начала сбор подписей на Площади Свободы в Ереване. В декабре члены инициативы обратились в Административный суд, а получив там отказ, 17 января обратились в Апелляционный суд.