Ուկրաինայի իշխանությունն ուղղակի պատասխանատվություն է կրում բռնության համար եւ պետք է դադարեցնի այն: Այս մասին ԵՄ ԱԳ նախարարների արտակարգ նիստի ժամանակ հայտարարել է ԵՄ արտաքին կապերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը, հաղորդում է ՈՒՆՆ-ն:
«Բռնությունը չդադարեցնելու պատասխանատվությունն ընկնում է իշխանությունների վրա, եւ մենք կոչ ենք արել անել այդ քայլը: Տեղի ունեցողի լույսի ներքո ես որոշել եմ, որ պետք է հավաքել նախարարներին եւ քննարկել գործելու բոլոր տարբերակները»,-ասել է Էշթոնը եւ նկատել, որ իրավիճակը պետք է կարգավորել օրենքի եւ երկխոսության շրջանակներում:
«Մենք բազմիցս ընդգծել ենք, որ պետք է երկխոսություն, պետք է առաջ ընթանալ սահմանադրական ուղիով եւ կարեւոր է ընթանալ արդար եւ ժողովրդավարական ընտրությունների ճանապարհով: Մենք պնդում ենք դա, ինչպես պնդում է  ուկրաինացի ժողովուրդը»,-հայտարարել է նա:
Անդրադառնալով Ուկրաինայում բռնության համար պատասխանատու պաշտոնյաների նկատմամբ հնարավոր անհատական պատժամիջոցներին, Էշթոնը նշել է, որ այդ հարցը կքննարկվի այսօրվա նիստում:

The responsibility to stop violence in Ukraine rests squarely with those in power and EU urges them to so as quicly as possible, EU foreign policy chief Catherine Ashton said  upon arrival at the extraordinary Foreign Affairs Council on Ukraine.
“We have said in all the visits to Ukraine, what needs to happen: the dialogue, the importance of moving on the constitutional issues and the importance of moving towards free and fair elections. We stand by those; and we stand by the people of Ukraine,” she told reporters.
In light of what has happened, EU High Represnetative said she felt it was important to bring Foreign Ministers together to consider all possibilities and to look today at what action they are going to take.
“In this context we're also going to discuss at the Foreign Affairs Council the possible restrictive measures and I'll report later on what we decided”.