Եվրոպական միության արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը համաձայնել է պատժամիջոցներ կիառել այն անձանց նկատմամբ, ովքեր պատասխանատում են Ուկրաինայում զանգվածային անկարգությունների համար:
«Ուկրաինայում դրության վատթարացման ֆոնի վրա ԵՄ-ն որոշել է վիզային ու ֆինանսական պատժամիջոցներ կիրառել մարդու իրավունքների խախտման, բռնության եւ ուժի կիրառման մեջ մեղավոր անձանց նկատմամբ»,- ասվում է նախարարների հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ն նորից կոչ է արել վերջ տալ բռնությանն ու հետեւել մարդու իրավունքներին: «Մենք կոչ ենք անում կառավարությանը առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել եւ ընդդիմադիր առաջնորդներին հեռու մնալ նրանցից, ովքեր անցնում են արմատական գործողությունների՝ այդ թվում նաեւ բռնության»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Եվրամիությունը նաեւ դադարեցնում է Ուկրաինա այն սարքավորումների ներկրման արտոնագրերի տրամադրումը, որոնք կարող են օգտագործվել ներքին բռնաճնշումների ժամանակ:

Совет министров иностранных дел стран Европейского союза договорился о применении санкций в отношении лиц, ответственных за массовые беспорядки на Украине.
«В свете ухудшающейся ситуации в Украине, ЕС решил ввести визовые и финансовые санкции против виновных в нарушениях прав человека, применении насилия и чрезмерной силы»,- говорится в заявлении министров.
ЕС вновь призвал прекратить насилие и соблюдать права человека. «Мы призываем правительство, проявить максимум сдерживания и оппозиционных лидеров дистанцироваться от тех, кто переходят к радикальным действиям, включая насилие»,- отмечается в заявлении.
Евросоюз также приостанавливает лицензии на экспорт в Украину оборудования, которое может быть использовано для внутренних репрессий.