Անկարայում առաջին ատյանի քրեական դատարանը չեղյալ է համարել թուրք ոստիկանների իրավունքը պատահականորեն խուղարկել մայրաքաղաքի բնակիչներին: Ոստիկանության ստացած լիազորդությունները վիճարկել են ընդդիմադիր պատգամավորն ու փաստաբանների մայրաքաղաքի կոլեգիան, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Այն մասին, որ թուրքական մայրաքաղաքի 6 շրջանների  3 մլն բնակիչներից յուրաքանչյուրը կարող է կանգնեցվել ու ոստիկանների կողմից խուզարկվել, հայտնի է դարձել անցյալ չորեքշաբթի: Անկարայի անվտանգության վարչությունը դեռ փետրվարի 12-ին ստացել էր դատարանի համախատասխան բանաձեւը, սրը գործելու էր մինչու փետրվարի 27-ը: Փետրվարի 21-ին դատարանը որոշում էր ընդունել, որում նշվում էր, որ նման խուզարկությունները հակասում են տեղական ու միջազգային մի շարք օրենսդրական նորմերի, ինչպես նաեւ խախտում են քաղաքացում իրավունքներն ու ազատությունները:
Խուզարկություններն անցկացվելու էին Անկարայի Ալթինդագ, Քեչիորեն, Մամաք, Ենիմահալե, Պուրսաքլար եւ Չանկայա թաղամասերում: Ոստիկաններն առանց դատարանի որոշման կարող էին ստուգել մարդկանց անձնական իրերը, ավտոմեքենաները. Անձնական փաստաթղթերը: Նման միջոցառումները հարուցել են հասարակության մի հատվածի կտրուկ քննադատությունը:
Ոստիկանությունը քաղաքացիների պատահական խուզարկումներն անվանում է ընթացիկ ստուգումներ, եւ ինչպես վկայում են տեղական լրատվամիջոցները, դատարաններից իրավունք է ստացել պարբերաբար անցկացնել դրանք 2013թ.-ի հոկտեմբերից:
Որքան մոտենում են մարտի 30-ին նշանակված տեղական մարմինների ընտրությունները, այնքան ավելի արդիական է դառնում անվտանգության ապահովումն ու հնարավոր սադրանքների կանխումը:

Уголовный суд первой инстанции Анкары отменил разрешение производить турецким полицейским выборочные досмотры жителей столицы. Полученные полицией полномочия оспорили депутат от оппозиции и столичная коллегия адвокатов, передает ИТАР-ТАСС
О том, что каждый из трех млн жителей шести районов турецкой столицы может быть внезапно остановлен и досмотрен полицией в профилактических целях, стало известно в прошедшую среду. Управление безопасности Анкары еще 12 февраля получило соответствующую санкцию суда, которая действовала до 27 февраля. 21 февраля суд вынес вердикт, в котором указывается, что подобные досмотры противоречат ряду местных и международных законодательных норм, а также нарушают права и свободы граждан.
Досмотры проводились в пяти крупных районах Анкары: Алтындаг, Кечиорен, Мамак, Енимахалле, Пурсаклар и Чанкая. Полиция могла без какой-либо дополнительной санкции суда проверять личные вещи, автомашины, частные бумаги граждан в целях обеспечения безопасности и общественного порядка. Такие меры вызвали резкую критику со стороны части общественности, которая сравнивала действия силовиков с объявлением «чрезвычайного положения»" в стране.
Полиция называет выборочные досмотры граждан рутинными проверками и, как свидетельствуют местные СМИ, получала от судов право периодически их проводить с октября 2013 года.
По мере приближения намеченных на 30 марта местных выборов в стране все более актуальным становится вопрос обеспечения безопасности и предотвращения возможных провокаций или диверсий.