Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Լեհաստանի արտգործնախարարները՝ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը, Լորան Ֆաբիուսն ու Ռադոսլավ Սիկորսկին խոստացել են, որ Ուկրաինայի նախարարների նոր կաբինետի նշանակումից հետո կնախաձեռնեն ոչ միայն ասոցացման համաձայնագրի կնքում, այլ նաեւ լիարժեք անդամակցություն Եվրոպական ՄԻությանը: Այդ մասին հայտարարել է ժողովրդական պատգամավոր Սերգեյ Կունիցինը «Ուդառ» կուսակցությունից «5-րդ ալիքի» «Շուստեր LIVE» հաղորդման եթերից, հաղորդում է Cenzor.NET-ը՝ վկայակոչելով ՌԲԿ-Ուկրաինային:
«Ողջ Եվրոպան լիազորել է նրանց հանդես գալ որպես այդ համաձայնության երաշխավոր: Մայդանի խորհրդի ներկայացուցիչները հանդես են եկել, որպեսզի հստակ հնչեցվի Եվրոպայի դիրքորոշումն այն մասին, կնքվելու է արդյոք ասոցացման համաձայնագիրը, եւ նրանք «այո» են ասում. նոր կառավարության հետ մենք կպարտավորվենք ու կերաշխավորենք ոչ միայն համաձայնության կնքում, այլ նաեւ Ուկրաինայի լիարժեք անդամակցություն Եվրամիությանը: Դա շատ կարեւոր է»,- հայտարարել է Կունիցինը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 21-ին ուկրաինական ընդդիմությունը՝ Արսենի Յացենյուկը, Օլեգ Տյագնիբոկն ու Վիտալի Կլիչկոն եւ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը ստորագրել են համաձայնություն իրավիճակի քաղաքական կարգավորման մասին:

Главы МИД Германии, Франции и Польши  - Франк-Вальтер Штайнмайер, Лоран Фабиус и Радослав Сикорский пообещали, что после назначения нового Кабинета министров Украины будут инициировать не только подписание соглашения об ассоциации, но и полноценное вступление Украины в Европейский союз. Об этом заявил народный депутат от партии «Удар» Сергей Куницын в эфире «Шустер LIVE» на «5 канале», сообщает Цензор.НЕТ со ссылкой на РБК-Украина.
«Вся Европа уполномочила их выступить гарантами этого соглашения. Представители совета Майдана выступили, чтобы жестко была озвучена позиция Европы... о том, будет ли подписана ассоциация, и они сказали, что «да» - с новым правительством мы обязуемся и гарантируем подписание не только ассоциации, но и полноценного вступления Украины скорейшим временем в Евросоюз. Это очень важно», - заявил Куницын.
Напомним, 21 февраля лидеры украинской оппозиции - Арсений Яценюк, Олег Тягнибок и Виталий Кличко - и президент Виктор Янукович подписали соглашение об урегулировании политической ситуации.